اینفلوئنسر مارکتینگ در دنیا، نسبت به ایران مقداری متفاوت است. در ایران اغلب افراد اگر واژه اینفلوئنسر مارکتینگ را بشوند، سریعاً اینستاگرام و اینفلوئنسرهای آنرا به یاد می‌آورند. اما در حقیقت اینگونه نیست. بیایید به مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ در سطح جهانی بپردازیم.

واژه (اینفلوئنسر) اشاره به افراد تاثیرگذار و اشخاص اطلاق می‌شود که دارای یک دیدگاه اجتماعی اختصاصی هستند و به عنوان کارشناس در جایگاه خود در نظر گرفته می‌شوند.

بخش دیگر آن (مارکتینگ) اشاره به بازاریابی توسط این‌گونه افراد دارد. لزوماً اینگونه افراد در کشور ما هنر خاصی ندارند و حتی بعضی از آنها ممکن است محتوای نامناسب هم تولید کنند، ولی متاسفانه معروف شده‌اند.

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

اما بیایید به اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران و چگونگی آن بپردازیم. افرادی هستند که به واسطه اختیارات، تخصص، جایگاه و یا ارتباطشان با مخاطبان توانایی تاثیرگذاری بر رفتار مخاطبین را دارد. اینفلوئنسرها در یک بخش و یا حوزه‌ای مشخص دنبال‌کنندگانی دارد که به طور کامل با او در تعامل هستند. تعداد این دنبال‌کنندگان به تعداد مخاطبان هدف در گروه و حوزه‌ی مورد نظر بستگی دارد.

به طور کلی اینفلوئنسرها را بر اساس تعداد دنبال‌کنندگانشان می‌توان به ۳ دسته‌ی مگا اینفلوئنسرها، ماکرو اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها تقسیم کرد.

البته این نکته را هم می‌توان اضافه نمود که صرفاً با تعداد فالوور نمی‌توان این‌گونه افراد را شناسایی کرد. زیرا امروزه فالوور و یا حتی کامنت، ویو، لایک و … را با پرداخت هزینه می‌توان خریداری کرد.

 1. مگا اینفلوئنسرها

مگا اینفلوئنسرها افرادی هستند که تعداد مخاطبین آن‌ها بیش از یک میلیون نفر است. این گروه از انواع اینفلوئنسر‌ها در شاخه‌ای که فعالیت می‌کنند، جزو پیشتازان و تاثیرگذاران اصلی هستند. دنبال‌کننده‌های این طبقه از اینفلوئنسرها، معمولاً به خاطر ویژگی یا ویژگی‌های خاصی که صفحه‌ اینستاگرام‌شان دارد، آنان را دنبال می‌کنند. اما برخلاف تصور، درصد بازدهی این صفحات (Engagement) وضعیت مناسبی ندارد، چرا که این صفحات، مخاطبینی از گروه‌های متنوع کاربران را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه اینگیجمنت ریت خود را در اینستاگرام افزایش دهیم؟

 1. ماکرو اینفلوئنسرها

از لحاظ تعداد دنبال کنندگان، ماکرو اینفلوئنسرها را می‌توان در رتبه دوم و بعد از مگا اینفلوئنسرها قرار داد. افرادی که در بازه بین صد هزار تا یک میلیون نفر فالوئر دارند در این دسته قرار می‌گیرند. ماکرو اینفلوئنسرها امکان ارسال پیام تبلیغاتی شما را به طیف وسیعی از مخاطبان دارند. مزیت بزرگ ماکرو ایمفلوئنسرها در مقایسه با مگا اینفلوئنسرها، هدفمند بودن مخاطبین آنهاست. همچنین تبلیغات شما با بازدهی بیشتری اجرا خواهد شد. مزیت دیگر ماکرو اینفلوئنسرها در مقایسه با مگا اینفلوئنسرها کاهش هزینه تبلیغات در مقایسه با بازدهی آنها می‌باشد.

 1. میکرو اینفلوئنسرها

میکرو اینفلوئنسرها افرادی هستند که تعداد مخاطبین آنها بین ده هزارتا صد هزار نفر است. آنها فالوور کمتری داشته و به همین نسبت محبوبیت کمتری دارند. این گروه از انواع اینفلوئنسر، معمولاً زمینه خاصی را برای فعالیت و جذب مخاطب انتخاب می‌کنند. این دسته از اینفلوئنسرها در مقایسه با ماکرو اینفلوئنسرها محتواهایی تخصصی‌تر ارائه می‌دهند و در زمینه خاصی به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند. به همین دلیل مخاطبین این افراد به صورت داوطلبانه در صفحه فعالیت می‌کنند و حاصل آن بازدهی بالای این صفحات یا به عبارتی Engagement  بالا است.

اکثر اینفلوئنسر‌ها محتوای خود را بر اساس موضوعی خاص به مخاطبین خود ارائه می‌دهند، با این حال همه‌ی اینفلوئنسرها زندگی روزمره و خاطرات خود را نیز با دنبال‌کنندگانشان به اشتراک می‌گذارند. اینفلوئنسرها یا همان چهره‌های معروف در شبکه‌های اجتماعی، این روزها دوران اوج و شهرت خود را طی می‌کنند. با این وجود در وضعیت فعلی دسته‌بندی‌ دیگری نیز برای اینفلوئنسرهای حاضر وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

 1. سلبریتی‌ها

در واقع سلبریتی‌ها، ورزشکاران، ستاره‌های عرصه موسیقی و سینما و … هستند که به واسطه زمینه فعالیت خودشان در میان مردم صاحب شهرت و معروفیت شده‌اند و به همین دلیل در اینستاگرام حضور فعالی داشته و محتوای آنها فرم و موضوع از پیش مشخص شده‌ای ندارد.

از بهنوش بختیاری با ۸.۵ میلیون مخاطب و رامبد جوان با ۱۱ میلیون به عنوان یکی از شاخص‌ترین سلبریتی‌های فعلی اینستاگرام می‌توان نام برد.

 1. بلاگرها

وبلاگ‌نویس‌ها نوع محتوایی که ارایه می‌دهند متفاوت است، از مد و سبک گرفته تا ورزش و محیط‌زیست. وبلاگ‌نویس‌های برتر امروز به خاطر کیفیت محتوای آن‌ها، فراوانی پست‌ها و موضوع‌های مختلف معروف هستند که همه‌ی این موارد به تعداد بازدیدکنندگان و فالوور آنها کمک می‌کند. وبلاگ‌نویسان به طور کلی هدفشان اطلاع، سرگرمی و آموزش از طریق محتوا است که می‌تواند به اشکال مختلف مانند مقالات و تصاویر باشد.

بسیاری از وبلاگ‌نویسان به دنبال تاثیر گذاشتن بر مخاطبین از طریق وب سایت خود هستند، از این رو تأکید آن‌ها بر کیفیت است.

همچنین بلاگرها را می‌توان افرادی تعریف کرد که تجربه شخصی و نظریات خود را پیرامون موضوعاتی خاص در قالب محتوای عکس و ویدئو در صفحات مجازی به اشتراک می‌گذارند. از مطرح‌ترین دسته‌بندی‌های این بخش می‌توان به فود بلاگرها (بلاگرهای غذایی) اشاره کرد.

 1. واینرها

واینرها کسانی هستند که با ارائه محتواهای طنز و سرگرم‌کننده با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌کنند و علاوه بر این از محتواهایی که بتواند درگیری مخاطبین را در صفحه آنها بالا ببرد استفاده می‌کنند. به نوعی می‌توان آن‌ها را کمدین‌های شبکه‌های مجازی دانست. برای مثال علی صبوری، محمد امین کریم‌پور و محسن ایزی را می‌توان جزو مشهورترین واینرهای اینستاگرام مثال زد.

از سوی دیگر، اینفلوئنسرها افرادی هستند که توانایی تاثیرگذاری و یا تسلط بر احساس و عقاید مخاطبین خود را به دلیل تجربه، آموزش، سابقه، دانش و یا قدرت دارند. اینفلوئنسرها نوعاً با مخاطبان هدف خود، اغلب از طریق رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، یوتیوب و اینستاگرام ارتباط برقرار می‌کنند. سنجش آن‌ها معمولاً توسط تعداد فالوورهایی که دارند اندازه‌گیری می‌شود. اینفلوئنسرها آخرین اطلاعات و به روز رسانی‌ها را در مورد بازار هدف خود ارئه می‌کنند و در نهایت نکته آخر این موضوع است که مخاطبان اینگونه افراد اعتماد و وفاداری خوبی نسبت به شخص دارند.

به فرض مثال کسب و کاری را راه انداخته‌اید و برای گسترش کسب و کار خودتان نیاز به تبلیغات دارید. اگر بخواهید به تعداد فالوور افراد توجه کنید، متوجه می‌شوید که بسیاری از افراد در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند که فالوورهای بالایی دارند. ولی بسیاری از افراد یا فالوور را می‌خرند یا از فالوور فیک استفاده می‌کنند. در اینجا باید از معیاری برای ارجحیت پیج استفاده کرد که بهترین مورد آن نرخ تعامل است. اگر می‌خواهید در مورد نرخ تعامل بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم به اینجا سری بزنید.

قبل از مطرح کردن انواع اینفلوئنسر مارکتینگ، باید این مطلب را گوشزد نمود که اگر کسب و کاری داشته و قصد تبلیغ آن را دارید، سریعاً نسبت به طراحی یک سایت برای کسب و کار خود اقدام کنید.

در اینجا به چند نوع مختلف از کاربردهای اینفلوئنسر مارکتینگ می‌پردازیم که از آن‌ها می‌توانید برای ایجاد آگاهی از برند (Brand Awareness) استفاده کنید:

 • قرعه‌کشی‌ها

از میان تمام فعالیت‌های اینفلوئنسر مارکتینگ که در رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم، قرعه‌کشی‌ها به دلیل سادگی و منافع متقابلی که همراه با آن به ارمغان می‌آورند، بسیار محبوب هستند. قرعه‌کشی‌ها می‌تواند تضمین بدهند که به فالوور، کامنت، و… بیشتری در شبکه‌های اجتماعی خود برسید، که آگاهی از برند بیشتری را در پی دارد.

 • بازاریابی وابسته یا پورسانتی (Affiliate Marketing)

بازاریابی وابسته یک سیستم بوده که به شرکا در ترویج محصولات وابسته است. این روش می‌تواند به وب سایت شما نیز هدایت شود. زمانی که فروش ازین روش اتفاق می‌افتد، اینفلوئنسر کمیسیونی در نتیجه فروش‌ها دریافت می‌کند. این روش مزایایی را برای هر دو طرف ارایه می‌دهد. در اینجا شما می‌توانید اینفلوئنسرها را در شبکه‌های اجتماعی جذب کنید و در نتیجه آن‌ها ترویج محصول نیز اتفاق می‌افتد. این روش، روش بسیار خوبی برای اینفلوئنسر مارکتینگ است که در آن شرکت و یا شخص، اینفلوئنسر را تشویق می‌کند که به طور فعال از محصول حمایت کنند. چرا که در ازای هر فروش، طرفین سود می‌برند.

 • وبلاگ‌نویسی

وبلاگ‌نویسی می‌تواند یک روش بسیار موثر برای تبلیغ برند شما با همکاری اینفلوئنسرها باشد. این روش ساده و منحصر به فرد است، که در آن شما فقط باید برخی از اینفلوئنسرهای مرتبط را پیدا کنید که وبلاگ نویسی می‌کنند. وبلاگ نویسی می‌تواند به دو روش انجام شود. یک روش بدین صورت است که پست‌ها را در وبلاگ خود منتشر کنند. روش دوم این است که اینفلوئنسرها و ناشرانی را پیدا کنید که آماده ارسال مقالات مربوط به صنعت‌تان در پیج خود هستند. وبلاگ‌نویسی، درخشش شما را افزایش داده و در نتیجه آگاهی از برند شما را بهبود می‌بخشد. وبلاگ‌نویس، مستعد به اشتراک گذاشتن پست خود در شبکه‌های اجتماعی است که برند شما را تبلیغ می‌‌کند. در نتیجه، ترافیک را به سمت پست وبلاگ هدایت کرده و قدرت و اعتبار شما را افزایش خواهد داد. همچنین برند شما را در معرض پیروان جدید و مشتریان قرار می‌دهد.

اینفلوئنسر‌ها پیام‌های برند شما را به شبکه‌های بسیار قوی خود منتقل کرده و در نتیجه برند شما را به مخاطبان بیشتری معرفی می‌کنند. همانطور که گفته شد این روز‌ها بازار اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران بسیار داغ است. اینفلوئنسرها در ایران درآمد خوبی دارند و حتی ممکن است برای تبلیغ تا ده‌ها میلیون تومان هزینه دریافت کنند.

اگر تبلیغات هدفمندی داشته باشید و در مرحله بالاتر حتی قصد راه‌اندازی کمپین نیز داشته باشید، همکاری با میکرو اینفلوئنسر‌ها تا حدودی می‌تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد.  از همه مهم‌تر هزینه کمتری را پرداخت می‌کنید. اگر به نتایج و آمار‌ها نگاهی بیندازید، می‌یابید که اکثر افرادی که در ایران از اینگونه روش مارکتینگ استفاده کرده‌اند،  اینفلوئنسر مارکتینگ رضایت بیشتری برای آنها به ارمغان آورده است.

مراحل اجرای کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از  روش‌های تبلیغات و  بازاریابی است که این روزها با استقبال زیادی مواجه شده است. در این روش از اینفلوئنسرهای مطرح و متناسب با زمینه کسب و کار شما استفاده می‌شود تا بتوان تبلیغاتی با بازدهی بالا را اجرا کرد. برای مثال اینفلوئنسرها ممکن است از مخاطبان خود بخواهند محصولی را که معرفی می‌کنند امتحان کنند، یا اینکه آن‌ها را به مشارکت در یک فعالیت اجتماعی یا سرگرمی ترغیب کنند. به این ترتیب مراحل زیر را می‌توان به عنوان گام‌های پیشنهادی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق تعریف کرد.

 1. تعیین هدف کمپین

جهت اجرای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ با بازدهی بالا، اولین گام تعیین هدف از اجرای کسب و کار است. به همین دلیل هر کسب و کاری با توجه به ماهیت خود و وضعیت موجودی که در آن قرار دارد یکی از اهداف زیر را برای خود مشخص می‌کند.:

 • افزایش فروش
 • ایجاد آگاهی از برند
 • افزایش سهم بازار
 • معرفی محصولات یا خدمات جدید
 • هدف‌گیری مشتریان جدید
 • ورود به بازارهای جدید
 • افزایش فالوور
 • ایجاد ترافیک سایت
 1. تعیین مخاطبان هدف

در گام بعدی بایستی با توجه به نیاز مشتری و کسب و کار مورد نظر، جامعه مخاطبین هدف خود را انتخاب کنید. بر این اساس مخاطبین هدف را می‌توان بر اساس ویژگی‌های جمعیت‌شناختی (مثل: سن، جنسیت، درآمد و …) یا ویژگی‌های سبک زندگی و ویژگی‌های رفتاری دسته‌بندی کرد و یکی از این گروه‌ها را که تطابق بیشتری با محصول و خدمات مورد نظر دارد، به عنوان گروه مخاطبین هدف انتخاب نمود.

 1. تعیین بودجه

هزینه اجرای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. برای مثال تبلیغات اینفلوئنسرها به صورت: بنرهای آماده در پست یا استوری، محتوای ویدئویی آماده از جانب کسب و کارها و در نهایت ضبط ویدئو با صحبت اینفلوئنسر و انتشار آن به صورت پست یا استوری می‌باشد که هر کدام هزینه‌ای متفاوت دارد. پارامتر بعدی که در هزینه این کمپین‌ها تاثیرگذار است، تعداد مخاطبین هر کدام از این اینفلوئنسرها و درصد بازدهی (Engagement Rate)  آن‌ها می‌باشد.

نکته مهمی که در این نوع از تبلیغات بایستی مد نظر قرار دهید آن است که تبلیغ شما به صورت ۲۴ ساعته در صفحه اینفلوئنسر مورد نظر قرار می‌گیرد و بعد از آن گزارش تبلیغ (اینسایت) به صاحب تبلیغ داده می‌شود.

 1. انتخاب اینفلوئنسرهای مناسب

یکی از اصلی‌ترین مراحل اجرای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، انتخاب صحیح و هدفمند این افراد است. یکی از مشکلات و اشتباهات رایج در کمپین تبلیغاتی از سوی صاحبان کسب و کار و بعضی از آژانس‌های تبلیغاتی انتخاب اینفلوئنسری نامتناسب با کسب و کار و صرفاً بر اساس شهرت و تعداد فالوور می‌باشد. برای مثال زمانی که شما به دنبال معرفی یک محصول یا خدمات مناسب بانوان هستید،

معرفی آن از طریق یک واینر اشتباهی بزرگ است. زیرا مخاطبین هدف شما در این صفحه حضور ندارند یا اگر هم این صفحه را دنبال کنند با هدفی متفاوت از تبلیغ شما این کار را انجام می‌دهند. یکی از باور‌های غلط در میان برخی از صاحبان کسب و کار عدم استفاده از اینفلوئنسر‌های تکراری در اجرای تبلیغات است و معتقدند باید به صورت مداوم با اینفلوئنسر‌های جدید کار کرد.

اما یکی از راه‌های تاثیر بر ذهن مخاطبین و ترغیب کردن ان‌ها به خرید یا دنبال کردن ما، تکرار تبلیغ در صفحات اینفلوئنسر‌ها است. به همین منظور مجریان کمپین‌های تبلیغاتی با پالایش و به روز کردن نتایج تبلیغات بایستی تبلیغات خود را در صفحات اینفلوئنسر هایی که بازدهی بالایی دارند، تکرار کنند.

بیشتر بخوانید: باید و نبایدهای کار با اینفلوئنسرها

 1. تعیین محتوا

صرف انتخاب اینفلوئنسر‌های قوی و پرمخاطب ضامن اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق نیستند. بایستی به این نکته دقت کنید که شما زمان اندکی برای انتقال محتوای مورد نظر خود به مخاطبین دارید.

به همین منظور بایستی ویژگی‌های اصلی خدمت یا محصول خود و همچنین مهم‌ترین مزیت‌های خود در مقایسه با رقبا را با روشی مناسب به کاربران انتقال دهید. به همین منظور صاحبان کسب و کار بایستی آزادی عمل در خلاقیت و تولید محتوا را به آژانس‌های تبلیغاتی و همچنین اینفلوئنسر‌ها بدهند تا بتوانند مناسب‌ترین محتوا را به کاربران منتقل کنند. علاوه بر این اینفلوئنسرها در یک کمپین تبلیغاتی، برای انتقال پیام باید هماهنگ باشند و چارچوب اصلی در ارائه محتوا را رعایت کنند.

 1. گزارش‌گیری و نظارت بر عملکرد

جهت اجرای یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ ممکن است با مشکلاتی در هماهنگی‌های اجرا مواجه شوید. برای مثال ممکن است در زمان مناسبی تبلیغ از سوی شخص اینفلوئنسر منتشر نشود. به همین دلیل برای یک کمپین تبلیغاتی موفق نمی‌توان یک فرمول از پیش تعیین شده را مشخص کرد.

اما وظیفه‌ی شما در این مرحله و اجرای یک کمپین تبلیغاتی با حداکثر بازدهی ممکن و کمترین ضریب خطا، نظارت بر اجرای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، ثبت بازخوردها و آماده‌سازی پیشنهاداتی برای بهبود کمپین است. در واقع شما وظیفه دارید کمپین خوب خود را با ایجاد تغییرات مستمر به یک کمپین با بازدهی بالا تبدیل کنید.

اعداد هرگز دروغ نمی‌گویند!

در انتها لازم است به این نکته توجه شود که برای توجه بیشتر به اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ به این آمارها دقت کنید:

 • ۴۷ درصد از کاربران اینترنت، بر روی مرورگر خود از نرم افزارهای مسدود‌کننده تبلیغات استفاده می‌کنند.
 • ۹۲ درصد از مردم به توصیه اشخاص در مورد استفاده از یک برند خاص اعتماد می‌کنند.
 • ۷۴ درصد از مردم برای تصمیم‌گیری در مورد خرید یک محصول، از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
 • ۸۱ درصد از شرکت‌هایی که از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کرده‌اند آن را موثر و رضایت بخش می‌دانند.
 • ۵۱ درصد از کسب وکارها معتقدند که با اینفلوئنسر مارکتینگ، مشتری‌های بهتری پیدا می‌کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد که ابعاد و انواع اقسام اینفلوئنسر مارکتینگ را در بعد جهانی و در ایران تشریح کنیم. اگر سوال، مشکل و یا نظری داشتید می‌توانید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

اگر قصد تبلیغات در اینستاگرام و تولید محتوا در اینستاگرام را دارید به صفحه تولید محتوای اینستاگرام سایت رسا مراجعه کنید. برای مشاهده سایر خدمات تبلیغات نیز میتوانید به صفحه سرویس ها و خدمات مراجعه کنید.

 

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید