در اینکه اینستاگرام یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین رسانه‌های اجتماعی برای بازاریابی در دنیا است، هیچ شکی نیست؛ اما ساختن یک اکانت کاری در این شبکه‌ی اجتماعی پرطرفدار و شروع به فعالیت در آن نیز موفقیت بی‌چون‌وچرا در این بستر را به همراه نخواهد داشت. برای رسیدن به موفقیت تجاری در اینستاگرام و گرفتن نتیجه دلخواه از استراتژی‌های بازاریابی، آشنایی با معیارهای اینستاگرام و تحلیل آن‌ها، مهم‌ترین راز موفقیت هر کسب‌وکاری به‌شمار می‌رود و موضوع اساسی صحبت ما در این مقاله نیز محسوب می‌شود. در این مطلب، شما را با معیارهای اینستاگرام و مفهوم آن‌ها آشنا خواهیم کرد و اهمیت توجه به این معیارها را نیز برایتان شرح خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

معیارهای اینستاگرام چه هستند و چه می‌گویند؟

تمامی اکانت‌های بیزنسی اینستاگرام، بخش مهمی به‌نام «Insights» دارند که با ورود به آن، داده‌ها و اطلاعات ارزشمندی در اختیار صاحبان کسب‌وکارها قرار داده می‌شوند. این اطلاعات، معیارها یا متریک‌های اینستاگرام نام دارند و به شما برای تحلیل فعالیت‌های خود و تدوین استراتژی‌های بازاریابی، کمک می‌کنند. در ادامه، به معرفی معیارهای اینستاگرام و مفهوم هر یک از این معیارها می‌پردازیم:

  • Reach

این معیار، نشان‌دهنده‌ی تعداد افرادی است که پست‌ها یا استوری‌های شما را دیده‌اند.

  • Impression

ایمپرشن، تعداد دفعاتی که استوری‌ها یا پست‌های شما دیده شده‌اند را نشان می‌دهد.

 نکته: هشتگ‌های به‌کار رفته در یک پست یا استوری، نقش بسیار مهمی در تغییر آمار ریچ دارند و به همین دلیل نیز، استفاده از هشتگ‌های هدفمند، از اهمیت قابل توجهی در بازاریابی اینستاگرام برخوردار است.

 تعداد بازدیدهای صورت گرفته از پروفایل (Profile Visits)

این معیار به شما می‌گوید که طی یک هفته‌ی گذشته، چند نفر از پروفایل شما بازدید کرده‌اند.

  • تعداد کلیک‌های وب‌سایت (Website Taps)

تعداد کلیک‌های انجام شده روی آدرس وب‌سایت شما که در حساب اینستاگرام خود قرار داده‌اید، با استفاده از این معیار مشخص می‌شود.

  • تعداد کلیک‌های ایمیل (Email Button Taps)

این شاخص، نشان‌دهنده‌ی تعداد دفعاتی است که روی آدرس ایمیل شما کلیک شده است.

  • ذخیره‌ها (Saves)

تعداد دفعاتی که پست‌های شما توسط بینندگان ذخیره شده است را با کمک این معیار می‌توانید به‌دست آورید.

  • اشتراک‌گذاری‌ها (Shares)

نشان‌دهنده‌ی تعداد دفعاتی است که مخاطبان، پست‌ها و استوری‌های شما را به اشتراک گذاشته‌اند.

  • نظرات (Comments)

با استفاده از این معیار می‌توانید، از تعداد کل نظراتی که افراد در رابطه با پست‌های شما داده‌اند، مطلع شوید.

  • فالوها (Follows)

این معیار، شما را از میزان رشد فالوورها باخبر می‌کند و دید بازتری نسبت به استراتژی‌هایی که پیاده کرده‌اید به شما می‌دهد.

  • نرخ تعامل (Engagement Rate)

نرخ تعامل، از تقسیم تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و ذخیره‌های پست‌های شما بر تعداد کل فالوورهایی که دارید به‌دست می‌آید و یکی از شاخص‌های کلیدی برای رسیدن به موفقیت کاری در اینستاگرام به‌شمار می‌رود.

معیارهای اینستاگرام در مورد استوری‌ها، لایوها و حتی ریلزهای منتشر شده در این شبکه نیز ارائه می‌شوند و تمامی اطلاعات مربوط به فعالیت‌های صورت گرفته در این رسانه را در اختیارتان قرار می‌دهند.

شاخص‌های اینستاگرام و نقش آن‌ها در موفقیت شما

گفتیم که معیارهای اینستاگرام، داده‌های بسیار ارزشمندی هستند که به شما در رسیدن به موفقیت کمک می‌کنند؛ اما دلیل این امر چیست و این شاخص‌ها چرا یکی از مهم‌ترین رمزهای موفقیت کسب‌وکارها در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام به‌شمار می‌روند؟ برای پاسخ به این سوالات، بهتر است نیم‌نگاهی به مقصود نهایی همه‌ی فعالیت‌های خود در اینستاگرام، یعنی مخاطبان‌تان بیندازید. شما برای موفقیت کسب‌وکار خود در اینستاگرام، باید بدانید که مخاطبان‌تان چه می‌خواهند و بر اساس آن، استراتژی‌های لازم را برای رسیدن به موفقیت تنظیم کنید.

معیارهای اینستاگرام و داده‌هایی که این شاخص‌ها در اختیارتان قرار می‌دهند، به شما می‌گویند که آیا مخاطبان از فعالیت‌های شما که در نتیجه‌ی استراتژی‌هایتان انجام شده‌اند، استقبال کرده‌اند یا نه؟ اگر با تحلیل متریک‌های اینستاگرام، به این نتیجه رسیدید که مخاطبان از پست‌ها یا استوری‌های شما استقبال نکرده‌اند، باید به فکر تغییر استراتژی و تدوین استراتژی‌های جدید باشید تا بتوانید آنچه را که مخاطبان می‌خواهند، به آنان ارائه و با این‌کار، موفقیت خود را تضمین کنید.

استفاده از معیارهای اینستاگرام و رصد مداوم این داده‌ها، از جنبه‌ی دیگری نیز حائز اهمیت است. این داده‌ها به شما برای کشف ایده‌های جدید کمک می‌کنند و فرصت تولید محتوای کاربر پسند را در اختیارتان قرار می‌دهند. شما با استفاده از این شاخص‌ها می‌توانید از دل یک موضوع که با استقبال مخاطبان مواجه شده است، موضوعات و ایده‌های دیگری نیز استخراج کنید و با تولید محتوا پیرامون آن‌ها، مخاطبان بیشتری را تحت تاثیر قرار دهید.

معیارهای اینستاگرام را چند وقت یک‌بار باید رصد کنیم؟

یکی از چالش‌ها و ابهامات مهمی که ممکن است بعد از آشنا شدن با اهمیت معیارهای اینستاگرام با آن روبرو شوید این است که این معیارها چند وقت یک‌بار باید رصد شوند؟ در پاسخ به این سوال، ابتدا باید بگوییم که چیزی به اسم رصد بیش از حد وجود ندارد و هرچقدر که شما در فواصل زمانی کوتاه‌تری این‌کار را انجام دهید، بهتر خواهید توانست در مسیر رشد و موفقیت گام بردارید و استراتژی‌های لازم را در بهترین زمان ممکن تدوین کنید.

برخلاف موضوعیت نداشتن حداقل زمان لازم بین رصد معیارهای اینستاگرام، حداکثر فاصله‌ی زمانی برای این تحلیل‌ها، مخصوصا در رابطه با استوری‌های اینستاگرام، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چرا که تحلیل‌های مربوط به استوری‌ها، بعد از ۱۴ روز حذف می‌شوند و شما فرصت استفاده از این معیارها را از دست خواهید داد. با توجه به این موضوع، بهتر است معیارهای مربوط به پست‌ها را حداقل ماهی یک‌بار و داده‌های مرتبط با استوری‌ها را نیز حداقل دوبار در ماه، بررسی و تحلیل کنید تا بتوانید اقدامات لازم را در فرصت‌های طلایی انجام دهید و نتایج دلخواه را نیز کسب کنید.

معیارهای اینستاگرم، شاخص‌های بسیار مهمی هستند و رمز موفقیت فعالیت‌های شما در این شبکه‌ی اجتماعی بسیار محبوب به‌شمار می‌روند؛ به همین دلیل نیز بهتر است این داده‌ها را به‌طور منظم مورد بررسی قرار دهید و بر اساس نتایج به‌دست آمده، استراتژی‌های لازم را اتخاذ کنید. برای تحلیل این معیارها که حکم منبع ایده و سرنخ را برای شما دارند، می‌توانید از ابزارها و پلتفرم‌های مختلف تحلیل اینستاگرام مانند Iconosquare ‌نیز استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید