بسیاری از افرادی که در زمینه طراحی و علی الخصوص طراحی گرافیکی فعالیت می‌کنند و یا تازه شروع به یادگیری در این زمینه کرده اند، با منابع نرم‌افزارهای گرافیکی بسیاری روبرو می‌شوند. آنها در مورد اینکه کدام یک از این نرم‌افزارها را بر‌ای شروع طراحی حرفهای خود انتخاب کنند دچار تردید می‌شوند. به دلیل تشابه بسیار زیاد، این نرم‌افزارها به سختی می‌توانند تفاوت و مزیت آنها نسبت به یکدیگر را تشخیص دهند.

در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که فرق نرم‌افزارهای گرافیکی که معرفی می‌شوند چیست؟ در این مقاله سعی می‌کنیم برخی از مطرح‌ترین و پرکاربرد ترین نرم‌افزارهای موجود در زمینه طراحی پوستر تبلیغاتی را معرفی ‌کنیم. همراه بلاگ رسا باشید.

نرم‌افزار Adobe Photoshop

نرم‌افزار Adobe Photoshop یکی از مطرح‌ترین نرم افزارهای طراحی پوسترهای گرافیکی و ویرایش تصویر است که توسط شرکت Adobe System معرفی شده است. می‌توان گفت نرم‌افزاری مرجع و پایه در حوزه طراحی شده است.

به طوری که کلمه “فتوشاپ” تبدیل به یک فعل گردیده است. این نرم‌افزار می‌تواند تصاویر گرافیکی را در چندین لایه ویرایش و ایجاد کند و از ماسک‌ها، ترکیب‌بندی آلفا و چندین مدل رنگ مانند RGB، CMYK، Lab Color Space، Spot Color و Duotone  پشتیبانی می‌کند.

نرم‌افزار فتوشاپ از فرمت‌های گرافیکی گستردهای پشتیبانی می‌کند. اما فرمت‌های PSD و PSB  مخصوص به خود را نیز دارد که از تمام ویژگی‌های اشاره شده پشتیبانی می‌کنند.

برخی افزونه‌های Adobe Photoshop

کارایی نرم‌افزار فتوشاپ را می‌توان بوسیله برنامه‌های افزونه‌ای که Photoshop Plugins نام دارند، گسترش داد. نرم‌افزار فتوشاپ نیز مانند بسیاری از نرم‌افزار‌های کاربردی دیگر امکاناتی را دارد که در نسخه اولیه آن موجود نیست.

به همین دلیل برخی از این امکانات را بایستی از طریق اضافه کردن افزونه‌ها یا Plugins به این نرم‌افزار اضافه کرد. برخی از این افزونه‌ها توسط مجموعه Adobe و برخی دیگر توسط شرکت‌های ثانویه ساخته می‌شود. همچنین برخی از این افزونه‌ها به صورت رایگان و برخی دیگر در از‌ای پرداخت وجه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

نرم‌افزار Adobe Illustrator

ایلوستریتور (Illustrator) محصول دیگری از شرکت Adobe است که به تازگی در میان هنرمندان و طراحان پوستر‌های گرافیکی به صورت گسترده استفاده می‌شود. یکی از تفاوت‌های این نرم‌افزار و فتوشاپ در این است که تصاویر را به صورت بُرداری (Vector) در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

در واقع ویژگی اصلی ایلوستریتور یا همان وکتور این است که کیفیت عکس و طراحی ارائه شده توسط این نرم‌افزار به رزولوشن صفحه نمایش‌دهنده بستگی ندارد. به عبارتی تصویر که در نرم‌افزار ایلوستریتور ایجاد می‌شود، می‌تواند بدون از دست دادن کیفیت، تغییر سایز دهد.

این نرم‌افزار از سوی شرکت Adobe  بر‌ای رقابت با نرم‌افزار Corel draw  معرفی شد که استفاده بیشتر از این نرم‌افزار نشان‌دهنده موفقیت Adobe در رقابت با رقبای خود بوده است.

برخی ویژگی‌های نرم‌افزار Illustrator عبارتند از:

  1. تبدیل عکس به بردار
  2. طراحی در ابعاد بسیار بزرگ بر‌ای چاپ
  3. خلق المان‌های تکرارپذیر به ساده‌ترین شکل ممکن
  4. قالب‌بندی بسیار ساده و حرفه‌ای

تفاوت بین نرم‌افزار Adobe Illustrator و Adobe Photoshop

نرم‌افزار فتوشاپ ویژگی‌های مشترکی با Illustrator دارد. با این حال، امکانات موجود در فتوشاپ به پیچیدگی Illustrator نیست.

Illustrator از نمودارهای مبتنی بر بردار استفاده می‌کند که محاسبات ریاضی را بکار می‌گیرد. ابزارهای نقاشی در فتوشاپ چنین جزئیاتی ندارند. در فتوشاپ کاربر تصاویر و نمودارهایی را که پیش از این با Illustrator تصویرگری شده‌اند، را بهبود می‌بخشد. با این حال، Adobe Illustrator تخته رسمی در اختیار کاربر می‌گذارد تا بتواند طرحی کاملا جدید خلق کند.  

هر دو نرم‌افزار Adobe مزایای زیادی بر‌ای تمام انواع کاربران ارائه می‌دهند. افرادی هستند که ترجیح می‌دهند بجای اینکه تغییرات لازم درتصاویرشان توسط یک فرد حرفه‌ای و به صورتی دستی انجام شود، توسط خودشان بوده تنظیمات عکس‌هایشان را تغییر دهند.

نرم‌افزار InDesign

نرم افزار indesign دیگری از شرکت Adobe  است که بر‌ای طراحی صفحات، بروشور ها، مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها از آن استفاده می‌شود. به همین دلیل طراحان گرافیکی، هنرمندان، ناشران و افراد حرف‌های در بازاریابی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند. ساخت و توسعه این نرم‌افزار توسط شرکت ادوبی انجام می‌گیرد.

کاربرد‌های نرم‌افزار ایندیزاین

همانطور که گفته شد از ایندیزاین بر‌ای ساخت صفحات، بروشورها، مجلات، روزنامه‌ها، پوسترها، کارت ویزیت، کارت پستال، استیکرها و انواع دیگری از اسناد استفاده می‌شود. در حال حاضر از ایندیزاین به عنوان یک نرم‌افزار استاندارد در صنعت نشر استفاده می‌شود.

علاوه بر این افراد حرف‌های در کارهای گرافیکی و  صنعت بازاریابی نیز از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل آشنایی و تسلط به این نرم‌افزار یکی از پیش نیاز‌های فعالین عرصه طراحی است. بسیاری از ناشران به دنبال آموزش ایندیزاین به کارمندان خود یا استفاده از افراد آموزش دیده در این زمینه هستند.

این نرم‌افزار رابطه‌ای قوی با فتوشاپ و ایلوستریتور دارد و معمولاً در کنار این نرم‌افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت ادوب با ایجاد Adobe Creative Cloud توانسته ارتباط خوبی بین این سه نرم‌افزار ایجاد کند تا به سرعت فایل‌های لایه باز و طرح لایه باز به ایندیزاین منتقل شود و در آن مورد استفاده قرار بگیرد.

مزایای نرم‌افزار ایندیزاین:

  • کاربرد در صنعت چاپ و صفحه‌آرایی
  • بهره بردن از افکت‌های متنوع
  • ایجاد کتاب‌های الکترونیکی ساده تا پیشرفته
  • ترکیب متن و تصویر
  • پشتیبانی از زبان فارسی

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی شده نرم‌افزارهای مختلف طراحی پوستر معرفی شود. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر در این قسمت سوال مشکل و یا ایرادی داشتید، حتما با ما در میان بگذارید.

 

بیشتر بخوانید:

 

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید