افزایش محبوبیت تیک‌تاک در دنیا و رشد بی‌سابقه‌ی کاربران این شبکه‌ی اجتماعی، مهم‌ترین انگیزه و دلیلی بود که اینستاگرام را وادار به ارائه‌ی قابلیت جدیدی به نام «ریلز» در آگوست ۲۰۲۰ کرد. این قابلیت، امکان ساخت ویدئوهای کوتاه و استفاده از موزیک و جلوه‌های ویژه را در آن‌ها، برای مخاطبان فراهم می‌آورد؛ اما با وجود شباهت‌های ظاهری ریلز اینستاگرام و تیک‌تاک، تفاوت‌های بسیار مهمی نیز بین آن‌ها وجود دارد که در این مقاله‌ها مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با این تفاوت‌ها، مزایای استفاده از هر یک از این قابلیت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را نیز بهتر درک کنید.

۸ تفاوت اساسی تیک‌تاک و ریلز اینستاگرام

با بررسی جزئی‌تر قابلیت ریلز اینستاگرام و شبکه‌ی اجتماعی تیک‌تاک، ممکن است به تفاوت‌های ریز و درشت بسیاری برخورد کنید؛ اما ۸ تفاوت اساسی و بسیار مهم وجود دارند که ریلز و تیک‌تاک را در دو دسته‌ی کاملا جدا قرار می‌دهند و در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد:

  • محدودیت زمانی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که برای ریلز اینستاگرام و تیک‌تاک می‌توان برشمرد، محدودیت زمانی محتوای تولید شده در آن‌ها است. کاربران تیک‌تاک می‌توانند ویدئوهایی ۶۰ ثانیه‌ای ضبط و منتشر کنند؛ در حالی‌که این زمان در ریلز، تنها ۳۰ ثانیه است. محدودیت زمانی بیشتر ریلز اینستاگرام، کاربران را واردار می‌کند تا برای ساخت ویدئوهای مناسب، خلاقیت بیشتری به خرج دهند که نمونه‌ی این خلاقیت‌ها را می‌توان در ریلزهای ساخته شده توسط برند‌هایی چون سفورا و لویی‌ویتان مشاهده کرد.

  • امکانات و ابزارهای ویرایش

درست است که ریلز و تیک‌تاک، هر دو امکانات و ابزارهایی را برای ساخت و ویرایش ویدئو در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند؛ اما آنچه تیک‌تاک در این زمینه به کاربران عرضه می‌کند، مسلما یک قدم جلوتر از اینستاگرام است. کاربران تیک‌تاک در عین‌ حال این امکان را دارند که با یکدیگر تعامل کرده و ویدئوهای مشارکتی تهیه کنند؛ ولی اینستاگرام از وجود چنین قابلیت منحصربه‌فردی بی‌بهره است.

  • الگوریتم‌های فعالیت دو پلتفرم

تفاوت بسیار مهم دیگری که می‌توان برای تیک‌تاک و ریلز اینستاگرام عنوان کرد، به الگوریتم‌های فعالیت این دو پلتفرم مربوط می‌شود. تیک‌تاک به‌صورت کاملا واضح و مشخص در رابطه با الگوریتم‌های خود توضیح داده و گفته است که ویدئوهای نمایش داده شده برای کاربران بر اساس فاکتورهایی مانند: علاقه‌مندی‌های آن‌ها، میزان تعاملی که با ویدئوهای دیگر دارند، مکان جغرافیایی آن‌ها و حتی دستگاه تلفن همراهی که در اختیار دارند، تعیین می‌شود؛ اما اینستاگرام در این رابطه هیچ توضیح مشخصی نداده و معیارهای نمایش ویدئوهای ریلز در اکسپلور، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

بیشتر بخوانید:‌چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

  • گزینه‌های ارائه شده برای موسیقی

اکانت‌های بیزنسی اینستاگرام برای دسترسی به کتابخانه‌ی موسیقی این شبکه، با محدودیت‌هایی مواجه هستند و به همین دلیل در بسیاری از مواقع، امکان استفاده از این موسیقی‌ها را ندارند؛ در حالی که کاربران تیک‌تاک بدون هیچ محدودیتی می‌توانند به کتابخانه‌ی موسیقی این شبکه دسترسی داشته باشند و با انتخاب گزینه‌های مورد نظر، ویدئوهای دلخواه‌ خود را تهیه کنند.

بیشتر بخوانید:‌مزیت استفاده از اکانت بیزینس در اینستاگرام و نحوه تبدیل اکانت شخصی به بیزینس

  • گروه سنی کاربران

از دیگر تفاوت‌های بسیار مهمی که بین تیک‌تاک و ریلز اینستاگرم وجود دارد، می‌توان به تفاوت گروه سنی اکثر کاربران این پلتفرم‌ها اشاره کرد. طبق بررسی‌های انجام شده، بیشتر کاربران تیک‌تاک را گروه‌ سنی نوجوان تشکیل می‌دهند و این در حالی است که کاربران اینستاگرام، از نظر سنی در رده‌های بالاتری قرار دارند.

  • تبلیغات پولی

برخلاف ریلز اینستاگرام که گزینه‌ی تبلیغات پولی ندارد، تیک‌تاک این فرصت را فراهم آورده است و کاربران این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند به لطف این قابلیت، کسب درآمد کنند. تیک‌تاک در این زمینه، گزینه‌های مختلفی را به کاربران خود ارائه می‌دهد و فرصت کسب درآمد دلاری را برای آنان فراهم می‌آورد.

  • تجارت الکترونیک

شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام، حضور فعال‌تری در زمینه‌ی تجارت الکترونیک دارد و با فراهم آوردن قابلیت مشاهده‌ی مشخصات محصول برای کاربران، توانسته است قدم بزرگ و مثبتی در این عرصه بردارد. این در حالی است که تیک‌تاک در حال زمینه‌سازی برای ورود به این عرصه است و به گفته‌ی خود، تصمیم دارد قراردادی را برای همکاری با کمپانی شاپیفای امضا کند.

  • تجزیه و تحلیل

کاربران شبکه‌ی اجتماعی تیک‌تاک می‌توانند آمار مربوط به فعالیت‌های خود را در اختیار داشته باشند و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنند. این در حالی است که چنین قابلیتی در رابطه با ریلز اینستاگرام وجود ندارد و شما هیچ راهی برای مشاهده و تحلیل داده‌های مربوط به فعالیت‌هایتان ندارید.

استفاده از ریلز اینستاگرام؛ نیمه‌ی پر لیوان را ببینید!

مهم‌ترین مزیتی که برای استفاده از قابلیت ریلز می‌توان نام برد، قدمت اینستاگرام و جاافتادن آن در میان مخاطبان است. برندهای مطرح بازار، سال‌ها است که در این پلتفرم مشغول فعالیت هستند و توانسته‌اند مخاطبان و مشتریان وفاداری را نیز برای خود دست‌وپا کنند؛ به همین دلیل نیز این برندها می‌توانند به‌راحتی، ریلز را در میان فعالیت‌های خود جای دهند و از مزایای آن در بازاریابی استفاده کنند. گروه سنی کاربران اینستاگرام که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم نیز یکی دیگر از مزایای استفاده از ریلز اینستاگرام در مقایسه با تیک‌تاک به‌شمار می‌رود.

مهم‌ترین مزیت استفاده از تیک‌تاک چیست؟

همان‌طور که گفتیم، بر اساس آمارهای منتشر شده، بیشترین کاربران شبکه‌ی اجتماعی تیک‌تاک را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند. با توجه به این موضوع، حتی اگر مخاطبان شما در میان این گروه سنی قرار ندارند نیز می‌توانید با فعالیت در این پلتفرم، کاربرانی را که در آینده  به جمع مخاطبین هدف شما اضافه خواهند شد، تحت پوشش قرار داده و نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده‌ی کسب‌وکار خود انجام دهید.

با توجه به مطالب گفته شده، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که هر یک از پلتفرم‌های ریلز اینستاگرام و تیک‌تاک، مزایا و فرصت‌های منحصربه‌فردی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. اگر به‌دنبال موفقیت هستید و دوست دارید بهترین نتیجه‌ی ممکن را از فعالیت‌های بازاریابی خود بگیرید، بهتر است استفاده از هر دو پلتفرم را در دستور کار خود قرار دهید و از تک‌تک مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید.

 

بیشتر بخوانید:

۱۰ ایده‌ی خلاقانه برای ساخت ریلز اینستاگرام که باعث افزایش بازدید پیج شما خواهد شد

چک‌لیست نهایی برای نوشتن کپشن اینستاگرام کسب‌وکار

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه با اینفلوئنسرها تبلیغات کنیم؟

تولید محتوا در اینستاگرام چگونه است؟ 

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید