همه دوست دارند تا در رقابت بازاریابی از رقبای خود پیشی بگیرند و بهترین عملکرد را داشته باشند. این موضوع قابل درک است و نمی‌توان انکار کرد که تمام کسب و کارها به دنبال این هستند که فروش بیشتری داشته باشند و به تعداد مشتریان آنها اضافه شود. محتوای تعاملی می‌تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند.

در حالی که محتوای تعاملی برای مدت زیادی است که در بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی مخصوص اینستاگرام وجود دارد، اما امروزه توسط بازاریابان بسیاری مورد توجه قرار گرفته است. در دنیایی که قبلاً انتشار محتوا حول محتواهای کپی می‌چرخید، عناصر تعاملی کمی غیر قابل ملموس و ترسناک به نظر می‌رسیدند.

اما اگر می‌خواهید استراتژی بازاریابی خود را در شبکه‌های اجتماعی خصوصا اینستاگرام قوی پیش ببرید، به محتوای تعاملی در استراتژی خود فکر کنید و آن را در برنامه ریزی‌های تولید محتوای اینستاگرام خود بگنجانید.

محتوای تعاملی چیست؟

محتوای تعاملی شامل هر نوع محتوایی از ویدیویی، متنی، خبری و اینفوگرافیک می‌شود که به کاربران نیاز دارد و آنها را ترغیب می‌کند تا به جای مصرف کننده منفعل، با آن درگیر شوند. در طول سال‌ها، محتواهایی تولید می‌شدند که ما را در حد یک خواننده صرف نگه می‌داشتند و هیچ تعاملی بین کاربر و محتوای نوشته شده صورت نمی‌گرفت. یکی از دلایلی که میزان جذب و افزایش فالوور در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر را محدود و کم می‌کرد، همین عدم تعامل میان مخاطب و محتوا بود و به همین خاطر است که بسیاری از کسب و کارها و بازاریابان به دنبال اینگونه محتوا در اینستاگرام هستند.

بازاریابی محتوای تعاملی چیست؟

بازاریابی محتوای تعاملی شامل استفاده از محتوا برای جذب مخاطبان بر اساس مشارکت آنها است. این به نوعی مانند یک مکالمه است، اما مکالمه‌ای که لازم نیست در آن با صدا شرکت کنید.

یک مثال ساده از بازاریابی تعاملی، شرکت‌های بیمه هستند که پروموشن‌های فوری به صورت رایگان ارائه می‌دهند. شما محتوای آن را در اینستاگرام می‌بینید، از سایت بازدید می‌کنید، برخی اطلاعات را پر می‌کنید و همینطور مراحل را پشت سر می‌گذارید. در پایان می‌توانید پیشنهاد پروموشن را به صورت ایمیل و یا پیام کوتاه دریافت کنید.

آیا محتوای تعاملی بهتر از محتوای معمولی است؟

آیا می‌دانید گزارش شده است که ۹۰ درصد از کاربران به محتوای بصری و تعاملی بیشتر از محتوای معمولی علاقه و نیاز دارند؟ این درصد و رقم عجیب و شگفت آوری است.

محتوای تعاملی بهتر از محتوای معمولی کار می‌کند، زیرا جذاب‌تر است و کاربر بیشتر به آن علاقه دارد. این نوع محتوا کاربر را به رقابت، مقایسه، آزمایش، جستجوی سریع اطلاعات و دستیابی سریع‌تر به نتایج تشویق می‌کند.

همچنین می‌تواند کاری کند که کاربر به طور کامل برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با آن درگیر شود. به عنوان مثال ویدئو تعاملی، فاصله‌ی بسیار زیادی با یک ویدیوی عادی دارد و این فاصله می‌تواند یک تجربه کاربری منحصر به فرد ایجاد کند.

چرا محتوای تعاملی آینده بازاریابی محتوا تلقی می شود؟

چندین بازاریاب و استراتژیست بزرگ اعلام کرده‌اند که، بازاریابی با استفاده از محتوای تعاملی می‌تواند آینده بازاریابی محتوا باشد. این عمدتا به این دلیل است که این نوع محتوا جواب خود را پس داده است و به خوبی عمل کرده است.

به عنوان مثال آزمون‌ها و تست‌ها را در نظر بگیرید. می‌توانید آنها را در فیس بوک، وب‌سایت‌ها و دیگر شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید و مسلماً در بین محبوب‌ترین‌ها در فضای وب هستند.

آیا می‌دانید ۹۶ درصد از کاربرانی که تست‌های BuzzFeed را شروع می‌کنند، آنها را به پایان می‌رسانند؟ می‌توان سر این موضوع شرط بندی کرد که کاربران وب‌سایت به صورت محدود یک محتوا را در وب‌سایت به پایان می‌رسانند. از این نوع محتوا می‌توان در استوری اینستاگرام استفاده کرد و آن را به محتوایی وایرال تبدیل کرد.

تست‌های BuzzFeed اغلب سرگرم کننده، کاملاً خاص یا حتی کمی بحث برانگیز هستند، اما این مهم نیست. مردم تعامل با این نوع محتوا را دوست دارند.

در حقیقت، یکی از آن تست‌های این وب‌سایت بیش از ۲۲ میلیون بازدید داشته است.

عواملی که محتوای تعاملی را قدرتمند کرده‌اند، کدامند؟

دلایل مختلفی باعث جلب توجه کاربران توسط محتوای تعاملی می‌شود. در اینجا چند مورد از مهمترین آنها آورده شده است.

جذابیت بیشتر

کاربرانی که به عنوان مشتریان آینده شناخته می‌شوند، می‌توانند جذب محتواهای آموزشی شوند. تعامل و محتوای تعاملی، به مشتریان این دلیل را می‌دهد که در صفحه بمانند و از محتوای آن بهره ببرند. این نوع محتوا یک تجربه متفاوت و منحصر به فرد را برای مخاطب فراهم می‌کند، در حالی که هنوز هم آنها را در میان افرادی قرار می‌دهد که می‌توانند از مشتریان محصولات و خدمات ‌آنها باشند.

صرف این که چیزی سرگرم کننده است به این معنی نیست که نمی‌تواند آموزشی نیز باشد. ویدیوهایی درباره سفر و شهرها و همچنین تست‌ها می‌توانند دانش شما را درباره یک موضوع خاص به چالش بکشند و شما را جذب کنند.

صرف این که چیزی سرگرم کننده است، به این معنی نیست که نمی‌تواند آموزشی باشد.

شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی افراد را ترغیب می‌کنند تا محتواهای جذاب را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و میزان تعامل با آنها را بیشتر می‌کنند.

در بسیاری از مواقع محتواهای تعاملی در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی، در کسری از ثانیه وایرال می‌شوند. به جای اینکه دنبال کنندگان را به سمت پست‌های معمولی و متداول هدایت کنید، از آنها دعوت کنید که چیز جدید و بدیعی را تجربه کنند.

از آنجایی که اکثر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بصری هستند، به راحتی می‌توانید با تصاویر جذاب میزان تعامل کاربر با محتوای خود را بالا ببرید. این تصاویر، لازم نیست بیش از حد تبلیغاتی باشند. به عنوان مثال، Orbitz یک مسابقه تعاملی در وب‌سایت خود برگزار کرد تا افراد بتوانند میزان خوب بودن همسفر خود را بیان کنند. به اشتراک گذاری این نوع محتوا به راحتی در شبکه‌های اجتماعی وایرال می‌شود و چون می‌توان آن را به صورت تصویری به اشتراک گذاشت، می‌تواند میزان درگیری مخاطب را با آن بیشتر کرد.

افزایش آگاهی از برند و وفاداری مشتریان

با حضور مؤثرتر در شبکه‌های اجتماعی با محتوای تعاملی، معرفت و وفاداری بیشتری به سمت برند خود می‌آورید. بازاریابی دهان به دهان یکی از قدرتمندترین دارایی‌ها برای هر بازاریاب است. اگر مردم در مورد تجارت شما صحبت کنند، شما این مزیت را دارید تا بیشتر از رقبای خود دیده شوید و در ذهن‌ها بمانید.

محتوای تعاملی احتمال وایرال شدن برند شما، یا حداقل قرار گرفتن در معرض دید بیشتر، را افزایش می‌دهد. اگر تجربه‌ای راضی کننده، لذت بخش، سرگرم کننده یا آموزشی به کاربران خود ارائه دهید، وفاداری آنها را به دست خواهید آورد.

طبیعت انسانی

انسان‌ها دوست دارند با هم تعامل داشته باشند. رقابت در ذات هر انسانی وجود دارد و در ما نهادینه شده است. ما می‌خواهیم نشان دهیم که از همه، یا حداقل اکثریت، بهتر هستیم.

به همین دلیل گیمیفیکیشن به بخشی جدایی ناپذیر از محتوای تعاملی تبدیل شده است. اگر سطوح مختلف این محتوا را رد کنید، امتیاز بیشتری کسب می‌کنید یا قدرت خود را ثابت می‌کنید، که این می‌تواند مزایای بسیاری برای شما داشته باشد.

به عنوان مثال، hub Engage، یک پلتفرم تعامل کارمندان، از گیمیفیکیشن برای کمک به بهبود مشارکت کارمندان استفاده می‌کند. یک تابلوی امتیازات عمومی در این گیمیفیکیشن وجود دارد تا کارمندان بتوانند در کنار کسب امتیاز، برای جوایز مربوط به مسابقه‌ها با هم رقابت کنند.

محتوای تعاملی داده‌های بهتری را برای بهینه سازی پروسه خرید مشتری ارائه می‌دهد

چه باور کنید و چه باور نکنید، محتوای تعاملی می‌تواند در هر مرحله از قیف فروش به طرز چشمگیری مؤثر واقع شود. با نزدیک شدن مصرف کنندگان به خرید، می‌توانید همچنان آنها را با محتوای تعاملی با کیفیت بالا درگیر کنید.

نظرسنجی‌ها، پرسش و پاسخ یا آزمون‌ها و تست‌ها، بهترین روش برای جمع آوری اطلاعات درباره مخاطبان شما هستند. می‌توانید در اینستاگرام لایو برگزار کنید و یا از آنها در استوری سؤال بپرسید، که یک روش عالی برای ترکیب دو نوع محتوای تعاملی و متداول است.

نظرسنجی‌ها، پرسش و پاسخ‌ها یا آزمون‌ها و تست‌ها بهترین روش برای جمع آوری اطلاعات درباره مخاطبان شما هستند.

انواع محتوای تعاملی متداول و مؤثر

ممکن است بخواهید سراغ ایده‌های جذاب برای تولید محتوا در اینستاگرام و یا تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام و هر شبکه‌ی دیگر بروید، اما مطمئن نیستید که چه نوع محتوایی برای مخاطبان شما بهترین عملکرد را دارد. در زیر برخی از موثرترین گزینه‌ها علاوه بر اینستاگرام آورده شده است. چند مورد از آنها را امتحان کنید:

 • مسابقه‌های تعاملی
 • اینفوگرافیک‌های تعاملی
 • نظرسنجی‌ها و پرسش و پاسخ‌ها
 • ارزیابی‌ها
 • کتاب‌های الکترونیکی تعاملی
 • ایمیل‌های تعاملی
 • وبینارها
 • برنامه‌ها یا بازی‌های موبایل
 • تست‌های تشخیصی یا ابزارهای عیب‌یابی
 • ویدیوهای تعاملی ۳۶۰

۴ مرحله برای تولید محتوای تعاملی در اینستاگرام

آماده این کار هستید؟ ما در این بخش به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید محتوای تعاملی خود را تولید کنید و از آن در اینستاگرام و حتی در دیگر شبکه‌ها و وب‌سایت استفاده کنید.

مرحله ۱. طوفان فکری

کار خود را با دادن ایده‌ها آغاز کنید. من توصیه می‌کنیم چندین نفر را در این مرحله شرکت دهید تا بتوانید ایده‌های بیشتری به دست آورید. هر آنچه به ذهنتان می‌رسد را در صفحه قرار دهید – خود را سانسور نکنید. برخی از بهترین ایده‌ها ناشی از طوفان مغزی بدون پیش زمینه هستند.

از خودت بپرس:

 • اگر مشتری احتمالی بودید، چه چیزی به شما در تصمیم گیری برای خرید کمک می‌کرد؟
 • صفحه اینستاگرام شما از نظر بصری چه محتوایی کم دارد؟
 • چگونه می‌توانید به کاربر تجربه کاربری بهتری ارائه دهید؟
 • به دنبال جمع آوری چه اطلاعاتی از کاربر خود هستید؟

ایده‌ها را بر اساس زمان لازم برای ایجاد آنها، هزینه‌های انجام آن و سایر محدودیت‌ها بررسی کنید. مهم‌تر از همه، کدام‌یک از این ایده‌ها می‌تواند میزان تعامل با صفحه شما در اینستاگرام را افزایش دهد؟

مرحله ۲. مرحله آفرینش

هنگامی در مورد ایده‌های جلسه طوفان فکری به نتیجه رسیدید و یکی را انتخاب کردید، محتوای تعاملی خود را تولید کنید. تمرکز خود را بر روی ایجاد محتوای سرگرم کننده و آموزشی بگذارید. قبل از آن تقویم محتوایی خود را نیز آماده کنید.

باید در تولید اینگونه محتوا تعادل را برقرار کنید و اگر محتوا متنی است، چک لیست نهایی برای نوشتن کپشن در اینستاگرام را آماده کنید. اگر این تجربه سرگرم کننده نباشد، مردم از صفحه‌ی شما رویگردان می‌شوند. به عنوان مثال، اگر یک مسابقه برگزار می‌کنید، شوخ طبعی و شخصیت به سؤالات خود اضافه کنید.

اگر در حال ایجاد یک مسابقه هستید، سؤالات خود را بارها و بارها اصلاح کنید تا زمانی که به بهترین نتیجه برسید تا بهترین پاسخ‌های ممکن را دریافت کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه از مردم بخواهید یک ویژگی یا مزیت خاص را عنوان کنند، از آنها بخواهید پاسخ‌های خود را بدون محدودیت بیان کنند.

یک سوال خوب کاملاً خاص است. به جای اینکه بگویید، “چقدر برای مطالعه زمان می‌گذارید؟” بپرسید، “هر روز چند دقیقه را صرف کتاب خواندن می‌کنید؟” این نحوه پرسیدن خیلی خاص‌تر است.

برای جذاب‌تر کردن سوالات خود، کمی شوخ طبعی به آنها اضافه کنید: به جای اینکه بپرسید، “مهم‌ترین مشکلاتی که امروزه با آنها مواجه هستید، چیست؟ بپرسید، “چه کارهایی باعث می‌شود که در محل کار خود بر روی صفحه کلید کامپیوتر خود بکوبید؟”

زیبایی شناسی نیز مهم است. فقط صرف اینکه کاری را باید انجام دهید، محتوا را به صورت قطاری کنار هم قرار ندهید. با یک متخصص کار کنید تا محتوای تعاملی خود را حرفه‌ای و همچنین از نظر زیبایی چشمگیر تولید کنید. به عنوان مثال، اگر قصد شما تهیه محتوای ویدیویی جذاب است، با یک فیلمبردار حرفه‌ای کار کنید. طراحان حرفه‌ای برنامه‌ها، گرافیست‌ها و نویسندگان تبلیغات همه می‌توانند به کار شما بیایند.

مرحله ۳. مرحله بازاریابی

محتوای تعاملی خود را به طور گسترده تبلیغ کنید. هرچه بیشتر در مورد آن صحبت کنید، افراد بیشتری آن را مشاهده خواهند کرد. پیروان خود را تشویق کنید تا آن را در صفحات خود به اشتراک بگذارند.

مردم را تشویق کنید محتوای تعاملی شما را به اشتراک بگذارند. می‌توانید لینک پست خود را در استوری به اشتراک بگذارید و یا اینکه خود محتوا را به صورت پست در دیگر شبکه‌ها به اشتراک بگذارید.

مرحله ۴. مرحله آزمایش

یک دوره زمانی به عنوان مثال، ۶۰ روزه تعیین کنید و به سنجه‌های خود توجه کنید. نرخ تعامل با محتوای چقدر است؟ آیا با تولید این نوع محتوا میزان تعامل بیشتری دریافت کردید؟ چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا همین محتوای تعاملی خود در اینستاگرام را بهتر کنید؟

بر تجربه کاربر و نرخ تبدیل تمرکز کنید. این معیارها به شما می‌گویند که چقدر خوب به هدف اصلی خود رسیده‌اید.

نتیجه گیری

محتوای تعاملی یکی از ترندهای آینده است. ما هر روز شاهد ویدیوهای تعاملی، اینفوگرافیک‌های تعاملی، مسابقه، تصاویر و محتوای متنی تعاملی در اینستاگرام هستید و انتظار داریم که در آینده تعداد بیشتری از این نوع محتوا شاهد باشیم.

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید