آیا تا به‌حال به تم و ظاهر اینستاگرام خود فکر کرده‌اید؟ اگر یک اینستاگرام شخصی یا صفحه یک برند ساخته‌اید و شروع به تولید محتوا کرده‌اید، حتما همیشه این سوال در ذهن شما بوده که: برای ساخت تم اینستاگرام از کجا باید شروع کنم؟

حتما می‌دانید که ظاهر صفحه یکی از المان‌های اصلی جذب افراد است. در واقع در کنار تولید محتوایی که می‌کنید، ظاهر و تم صفحه شما نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

چند رنگ را تا به امروز برای اینستاگرام خود استفاده کرده‌اید؟ از چه فیلترهایی استفاده می‌کنید؟ یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از یک تم مشخص و مناسب، آماری از شبکه‌های اجتماعی است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

برای اینکه پاسخ سوال‌های خود را دریافت کنید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا به‌صورت کامل، نحوه ساخت تم برای صفحه اینستاگرام را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، آمار به‌دست آمده از شبکه‌های اجتماعی، اهمیت استفاده از یک تم مشخص و مناسب را برای ما بیشتر می‌کنند. بخشی از آمار به‌دست آمده عبارتند از:

 • تقریبا ۵۰% از کاربران حاضر در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام، محصولات موجود در این فضا را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌‌دهند.
 • ۳۰% از کاربران حاضر در اینستاگرام، محصولات دیده شده را خریداری می‌کنند.
 • بیش از ۸۰% کاربران حاضر در اینستاگرام، کسب‌و‌کار خود را در این شبکه اجتماعی دنبال می‌کنند.

 

چه نوع محتوایی می‌خواهید تولید کنید؟

قبل از آنکه به‌دنبال انتخاب رنگ، فیلتر و قاب بروید، باید بدانید که چه نوع محتوایی می‌خواهید برای مخاطبان خود تولید کنید؟ اگر برای صفحه یک برند خاص تولید محتوا می‌کنید، کار شما بسیار ساده‌تر است، چرا که می‌دانید باید چه محتوایی به مخاطبان خود تحویل دهید، اما اگر برای صفحه شخصی خود به‌دنبال ساخت تم هستید، باید محتوای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

البته موضوعی نباید فراموش کنید، فرمت محتوایی انتخابی نیز هست. در واقع چه برای برند یا چه برای صفحه شخصی تولید محتوا می‌کنید، باید بدانید که مخاطبان شما، کدام فرم محتوایی را می‌پسندند؟ کدام پست را بیشتر لایک می‌کنند؟

برای آنکه بدانید از کدام فرم محتوایی و کدام نوع محتوا استفاده کنید، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به Icon square -> Analytics -> Engagement بروید
 • بازه زمانی دلخواه خود را انتخاب کنید
 • به بخش Most engaging media در انتهای صفحه وارد شوید.
 • در اینجا ۴ پست با بالاترین نرخ تعامل نمایش داده می‌شود
 • بر روی دانلود گزارش برای پست‌های با بالاترین تعامل و با فرمت csv کلیک کنید

حالا نوبت آن است که نوع و فرم محتوایی خود را انتخاب کرده و به مرحله بعدی که انتخاب رنگ است بروید. با ما همراه باشید!

یک رنگ را برای صفحه خود انتخاب کنید

بعد از آنکه متوجه شدید چه نوع محتوایی باید برای مخاطبان خود تولید کنید، حالا نوبت آن است که یک تا سه رنگ را به عنوان رنگ‌های اصلی صفحه خود انتخاب کنید. انتخاب رنگ باید متناسب با هدف صفحه شما باشد. به‌طور مثال، یکی از اینفلوئنسر هایی که در زمینه گل‌های خانگی فعالیت می‌کند، همیشه سعی دارد تا از رنگ‌های زرد و سبز در محتواهای خود استفاده کند. البته انتخاب رنگ به آن معنا نیست که حتما باید آن رنگ‌ها در فرمت‌های مختلف محتوایی شما وجود داشته باشند. در واقع این رنگ‌ها المان‌های اصلی صفحه شما خواهند بود.

اگر برای انتخاب رنگ صفحه خود مردد هستید و نمی‌دانید کدام رنگ را باید انتخاب کنید، ابزارهایی وجود دارد که شما را برای راهنمایی می‌کنند. این ابزارها عبارتند از:

 • Make Light
 • My Insta Palette

با استفاده از این ابزارها به‌راحتی می‌توانید رنگ مورد نظر خود را پیدا کرده و از آن در صفحه خود استفاده کنید.

نکته: البته اگر هنوز نمی‌توانید یک رنگ مشخص را انتخاب کنید، اصلا نگران نشوید. از تکنیک امتحان کردن پیاپی استفاده کنید. هر ۹ پست خود را با یک رنگ آماده کنید، تا نظر مخاطبان خود را نیز داشته باشید.

انتخاب نور صفحه، سرد باشد یا گرم؟

حالا که رنگ صفحه خود را انتخاب کرده‌اید، باید به نورپردازی صفحه و محتواهایی که از آن استفاده می‌کنید، دقت کنید. دنبال تصاویر گرم هستید یا سرد؟ شاید بسیاری از مخاطبان‌تان متوجه تناژ و دمای محتوایی که شما استفاده می‌کنید نباشند، اما نباید فراموش کنید که تناژ و دمای استفاده شده در محتوای شما، به ساخت کامل یک تم بسیار عالی کمک می‌کند.

برای آنکه بدانید، کدام دما و تناژ را باید انتخاب کنید، شروع به عکاسی یا جمع‌آوری عکس کنید، حالا آن‌ها را در کنار هم قرار

دهید و تناژ درست شده را نگاه کنید. البته قطعا می‌دانید که دقیق بودن در این بخش بسیار سخت و طاقت‌فرسا است.

 • محتوا را به یک شکل ثابت ویرایش کنید

حالا نوبت آن است که عکس‌های خود را ویرایش کنید. برای ویرایش عکس‌ها باید یک شکل واحد و یکسان پیدا کنید و تمام محتواهای خود را بر اساس آن ویرایش کنید. برای آنکه بتوانید به‌خوبی محتواهای صفحه خود را قبل از ارسال، ویرایش کنید، باید از نرم‌افزارها و اپلیکیش‌های حرفه‌ای و عالی استفاده کنید. در ادامه به معرفی برخی از این نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها خواهیم پرداخت.

 • A Color Story
 • VSCO
 • Snapseed
 • Litely
 • Lightroom

با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توانید به بهترین شکل ممکن، محتوا خود را ویرایش کرده و آماده کنید.

 • تقویم محتوایی خود را آماده کنید

برای آنکه بتوانید، طبق تم انتخاب شده، محتوای خود را آماده کرده و پست کنید، نیاز به یک تقویم محتوایی برای تولید محتوا در اینستاگرام خواهید داشت. در واقع تقویم محتوایی این امکان را یه شما می‌دهد که نوع محتوا، فرم محتوا یک ماهه، سه ماهه صفحه خود را بدانید و طبق آن پیش بروید.

در چند خط بخوانید

ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین نکات و موضوعات مربوط به درست کردن تم برای صفحات اینستاگرام را برای شما مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. اما فراموش نکنید که حتی اگر یک تم اصلی برای صفحه خود انتخاب کردید، بعد از گذشت مدت زمان مشخصی، برای آنکه مخاطبان شما از ظاهر صفحه خسته نشوند، باید تغییری در ظاهر، رنگ، نور و تمام آن چیزی که در بالا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، بدهید.

اگر از این موارد برای انتخاب تم صفحه خود استفاده کرده‌اید، نظر خود را با ما در میان بگذارید. آیا روش دیگری به‌نظر شما برای انتخاب تم صفحه وجود دارد؟ اگر پاسخ شما مثبت است، در بخش کامنت برای ما بنویسید.

 

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید