تنها دلیل موفقیت شما در شبکه‌های اجتماعی تنها منوط به محتوایی است که ارائه می‌دهید.

چه حساب کاربری‌تان شخصی باشد، چه تجاری و یا غیرتجاری هیچ فرقی نمی‌کند! اگر محتوایی که تولید و منتشر می‌کنید برای کاربران و مخاطبین‌تان جذاب است و به خوبی با آن تعامل برقرار می‌کنند، مطمئن باشید که راه موفقیت را به درستی طی می‌کنید. در غیر اینصورت در اولین زمان ممکن می‌بایست تجدید نظری در فرآیند تولید محتوا برای اینستاگرام داشته باشید.

ما در این مقاله قصد بیان ایده های تولید محتوا در اینستاگرام را داریم. ایده هایی که به شما در خلق محتوای متنوع تر و البته جذاب تر کمک خواهند کرد. البته این موضوع را فراموش نکنید که این ایده ها بیشتر برای تحریک خلاقیت شما بیان شده و باید به عنوان یک جرقه ذهنی از آن استفاده کنید و با استفاده از خلاقیت خود، این ایده ها را تکمیل و برای خود سفارشی سازی کنید تا بتوانید از آنها در تولید محتوای خود بهره مند شوید.

  • استراتژی محتوایی داشته باشید

قبل از بیان ایده ها، بهتر است موضوع بسیار مهمی را در قالب یک سوال مطرح کنیم.

آیا برای روند تولید محتوای خود استراتژی تدوین کرده اید؟

اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است که بسیار خوب! خواندن این مقاله برای شما بسیار کاربردی بوده و به راحتی می توانید در عمل از آنها برای تولید محتوا استفاده کنید.

اما اگر خدای ناکرده پاسخ شما منفی است، خواندن این مقاله و به کار بستن این ایده ها، موفقیت چشمگیری را برای شما رقم نخواهد زد. چون شما به درستی نمی دانید هدفتان از حضور و البته تولید محتوا در اینستاگرام چیست.

اگر بخواهیم به صورت کلی و البته ساده به شما بگوییم که استراتژی محتوایی چیست، باید عرض کنیم شما میبایست بدانید موضوع یا موضوعاتی که می خواهید پیرامون آنها در اینستاگرام تولید محتوا کنید شامل چه مواردی میشوند، مخاطبین شما چه کسانی هستند و سلیقه آنها چیست. در نهایت با مرتبط کردن موضوع یا موضوعات موردنظرتان با مخاطبین و البته سلیقه آنها، میتوانید به تدوین استراتژی محتوایی خود بپردازید.

ایده شماره یک: استفاده از مناسبت های گوناگون

مناسبت های مختلف در انواع تقویم های جهانی، ملی و مذهبی وجود دارد که میتوانید با مراجعه به آنها سوژه های مختلفی برای تولید محتوا بدست آورید. برای مثال می توانید در روز جهانی پزشک، از زحمات کادر درمان در این روزهای کرونایی تشکر کنید.

ایده شماره دو: نقل قول از شخصیت های برجسته

در هر حوزه ای که فعالیت میکنید و قصد تولید محتوا در آن حوزه مشخص را دارید، قطعا اشخاص مشهور، شاخص و برجسته ای وجود دارند که میتوانید از نقل قول های معروف آن ها به عنوان ایده تولید محتوا استفاده کنید.

این نوع محتوا میتواند به دلیل ارتباط مستقیمی که آن شخصیت برجسته با حوزه فعالیت شما دارد، تعامل خوبی را از سمت کاربران در پی داشته باشید

ایده شماره سه: معرفی فیلم و کتاب

پیشنهاد دیدن فیلم یا خواندن کتاب هایی مربوط به محتوای شما میتواند ایده جذابی برای تولید محتوا باشد. به این صورت شما حتی در اوقات فراغت و سرگرمی مخاطبینتان نیز شریک میشوید.

ایده شماره چهار: تولید محتوای آموزشی

محتوای آموزشی به خوبی می تواند مخاطب را با محتوا درگیر کرده و تعامل بالایی را از سمت آنان رقم بزند. خصوصا اگر موضوع آموزشی که به آن پرداخته اید، مورد سوال بسیاری از مخابینتان بوده و برای آنها جذاب باشد.

برای مثال اگر کسب و کار شما طراحی و فروش قالب های وردپرس می باشد، میتوانید در قالب یک پست آموزشی، به چگونگی راه اندازی یک سایت وردپرسی بپزدازید.

ایده شماره پنج: به اشتراک گذاشتن رضایت مشتریان شما

به اشتراک گذاشتن رضایتمندی مشتریان شما علاوه بر اینکه میتواند ایده مناسبی برای تولید محتوا باشد، تاثیر بسزایی در افزایش اطمینان دیگر مخاطبین و تبدیل آنها به مشتری دارد.

برای مثال وقتی کاربران با چشم خود میبینند که اشخاصی در استفاده از خدمات یا محصولات شما احساس رضایت دارند، بیشتر از قبل برای استفاده از خدمات/محصولات شما ترغیب میشوند.

ایده شماره شش: مقایسه محصولات/خدمات

با توجه به تنوع ارائه‌کنندگان محصولات/خدمات در بازار، شما میتوانید با استفاده از مقایسه محصولات/خدمات خود با مشابه آن در بازار به تولید محتوایی جذاب برای مخابینتان بپردازید. اما این موضوع را بخاطر داشته باشید که در هیچگاه در مقایسه‌های خود، به نقد و تخریب ناعادلانه رقیب مشغول نشوید. زیرا این موضوع خصوصا اگر واقعیت نداشته باشه و صرفا نوعی بدگویی از رقیب باشد، وجه زیبایی برای برند شما ندارد. به جای آن هوشمندی به خرج داده و به بیان وجوه تمایز و مزیت های محصولات/خدمات خودتان بپردازید!

ایده شماره هفت: پرسش از مخاطبین

یکی از ایده های تولید محتوایی که میتواند تعامل بالایی را از سمت مخاطبین برای شما رقم بزند، پرسش از مخاطبینتان است. شما میتوانید دست روی یک موضوع بحث برانگیز و جذاب گذاشته و با طرح یک سوال در قالب پست/استوری، از مخاطبینتان بخواهید که به آن پاسخ دهند.

اگر آن موضوع از جذابیت حداقلی برخوردار باشد، خواهید دید که چه نتایج خوبی از تعامل مخاطبین را به همراه دارد.

ایده شماره هشت: عمل به مسئولیت اجتماعی

یکی از تعاریف مسئولیت اجتماعی برای شرکت و سازمان ها این است که: مسئولیت اجتماعی، وظایف و تعهداتی است که شرکت بایستی در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد.

پرداختن به این موضوع میتواند ایده ای حرفه ای و جذاب برای مخاطبین باشد. به صورتی که مخاطبین شما متوجه میشوند نگاه شما به جامعه تنها نگاه سود و زیانی نبوده و در عوض شما اهمیت ویژه ای برای آنان قائل میشوید. برای مثال تولید محتوا در قالب تشکر از کادر زحمات کادر درمان، تولید محتوا و بیان فراهم آوردن امکان دورکاری برای کارمندان و … ازین قبیل ایده تولید محتوا میباشد.

ایده شماره نه: برگزاری مسابقه

اصولا هر فرایندی که به جایزه دادن ختم شود، برای مخاطبین بسیار جذاب است! شما میتوانید ازین پتانسیل استفاده کرده و با برگزاری مسابقه و همچنین اهدای جایزه به تولید محتوا بپردازید. اما نکته‌ی مثبتی که برگزاری مسابقه دارد، فرا تر از یک ایده ساده تولید محتوا می باشد. در واقع شما میتوانید با برگزاری مسابقه و همچنین برقراری شرایط خاص«مثلا تنها دنبال کنندگان ما در مسابقه شرکت داده میشوند» به اهداف دیگری چون جذب مخاطب جدید و افزایش نرخ انگیجمنت نیز برسید.

ایده شماره ده: برگزاری لایو

هماهنگی و برگزاری گفتگوی زنده یا همان لایو، با افراد شناخته شده و برجسته مرتبط با حوزه کاری و محتوایی شما، هم ایده مناسبی برای تولید محتوای شماست و هم میتواند در اهداف برندینگ و جذب مخاطب جدید، یاری رسان شما باشد. به خصوص اگر موضوعی که قرار است در این گفتگو مطرح شود از جذابیت بالایی برخوردار بوده باشد.

ایده شماره یازده: محتوای ترند

مطمئنا چالش‌های بسیاری را در اینستاگرام مشاهده کردید و حتی بسیاری از آنها را اجرا نیز کردید. پیروی از محتوای ترند و پرطرفدار مانند این موارد، راهی آسان برای تولید محتوای جدید و امتحان چیزی جدید است. مخاطبان شما نیز همیشه به دنبال محتوای خاص و نو هستند.

ایده شماره دوازده: چهره انسانی برند خود را نشان دهید

یک روز از دفتر خود، برنامه روزمره خود را به اشتراک بگذارید، رویدادی را که در آن شرکت کردید را به اشتراک بگذارید، از افرادی که در شرکت شما کار می‌کنند محتوا تولید کنید و با این کار چهره انسانی پشت برند خود را نشان دهید. همه کارهایی که انجام می‌دهید را با هم می‌توانید به اشتراک بگذارید، خودتان را با دیگر افراد اطراف خود و جو تیم خود سازگار نشان دهید و به خوبی حس خوب را به مخاطب انتقال دهید.

ایده شماره سیزده: از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده کنید

محتوای تولید شده توسط کاربر، همان چیزی است که تمام برندهای بزرگ دنیا به دنبال آن هستند و به آن بسیار علاقه دارند. این ایده، روشی آسان برای تولید محتوا است. در عین حال، این شانس را دارید تا بیشتر با مخاطب خود درگیر شوید چرا که کاربران برای تولید محتواهای این چنینی بسیار مشتاق هستند و همین که شما محتوای آنها را به اشتراک می‌گذارید، عکس العمل مثبت آنها را مشاهده خواهید کرد. همچنین می‌توانید از این نوع تولید محتوا برای افزایش اعتماد نسبت به برند و خلق ارزش برای کالای خود استفاده کنید.

ایده شماره چهارده: برند کارفرمایی

می توانید با اینستاگرام برند خود، به عنوان کانالی برای برند کارفرمایی خود رفتار کنید. این کار و ایده خصوصاً برای شرکت‌های حوزه فناوری و صنعت IT بسیار مفید است. این نوع شرکت‌ها به آن صورت برای تولید محتوا تنوع ندارند و نمی‌توانند خیلی از حیطه خود خارج شوند. بنابراین، از اینستاگرام خود به عنوان کانالی برای منابع انسانی خود استفاده می‌کنند.

ایده شماره پانزده: نحوه تولید محصول

این ایده ممکن است در برخی صنایع بیشتر کارایی و بازخورد خوبی داشته باشد. این ایده برای شما که کالا محور هستید و کالا را خودتان درست می‌کنید بی نظیر خواهد بود و ممکن است برای مخاطبان شما جالب باشد. تنها چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که شما باید از زبانی قابل فهم استفاده کنید و از اصطلاحات خاص دوری کنید!

جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم به بیان ایده های تولید محتوا بپردازیم تا ذهن شما در فرآیند تولید محتوا و به خصوص ایده پردازی، باز تر شود. اما هیچگاه ذهن خودتان را تنها به ایده هایی که در این مقاله برایتان بازگو کردیم، محدود نکنید.

پیشنهاد ما این است که در فرآیند تولید محتوا شخصیتی ماجراجوی داشته باشید! بگردید و ببینید که سلیقه مخاطبین شما چیست و چه نوع محتوایی را می پسندند، هر چیز که باشد سراغش بروید.

 

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید