با توجه به ماهیت بصری رسانه اجتماعی اینستاگرام که بیشتر بر اساس تصاویر و ویدئو با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌کند، صاحبان کسب و کار باید به دنبال همه روش‌های خارق‌العاده‌ی جدیدی باشند که بتوانند بهترین عکس‌ها و فیلم‌های خود را در اینستاگرام به مخاطبین هدف، نمایش دهند. در واقع راه‌های مختلفی برای نمایش محتوا وجود دارد. از قبیل عکس‌های پرتره، عکس‌هایی به صورت نمای باز (wide)، ویدئو‌های IGTV و همچنین ویدئو‌هایی به صورت اسلایدی که هر کدام ویژگی‌ها و نکات مربوط به خود را دارند. باید این موارد را در نمایش صحیح محتوا در نظر گرفت.

به همین دلیل ما در این مقاله نکات ضروری و جالب پیرامون نمایش هر نوع محتوای اینستاگرام خصوصا پوستر های تبلیغاتی و همچنین بهترین وضوح عکس برای بارگذاری در اینستاگرام را بیان خواهیم کرد.

ابعاد مناسب  اینستاگرام چیست؟

اندازه ویدئو و عکس اینستاگرام بسته به جهت عکس و ابزاری که با آن پست می‌شود ابعاد مختلفی دارند. هنگامی که اینستاگرام برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد، کاربران فقط می‌توانستند عکس‌ها را با نسبت ابعاد ۱:۱ بارگذاری کنند.

کاربرانی که می‌خواستند عکس‌های زیبای چشم‌انداز و پرتره خود را به نمایش بگذارند، مجبور بودند آنها را به صورت  مربع شکل برش دهند یا از برنامه‌های ویرایشگر دیگر برای ایجاد راه حل استفاده کنند. اما در ادامه، با توجه به درخواست‌های زیاد کاربران، قابلیت عکس افقی و عمودی توسط اینستاگرام معرفی شد.

اندازه و ابعاد عکس در اینستاگرام به صورت کلی به سه شکل زیر می‌باشد:

  • ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ ( به صورت مربعی ۱:۱)

در این حالت علی رغم اینکه می توان عکس‌هایی را تا اندازه ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل بارگذاری کرد، اما کیفیت نمایش این تصاویر حداکثر تا حالت ۶۰۰ در ۶۰۰ پیکسل قابل نمایش است. پیشنهاد می‌کنیم تصاویر خود را با ابعاد ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ تولید کنید تا بتوانید از آن‌ها در سایر رسانه‌های اجتماعی و ارتباطی با حداکثر وضوح تصویر به اشتراک بگذارید.

  • ۱۰۸۰ در ۱۳۵۰ (به صورت عمودی ۴:۵)

تصاویر عمودی (یا پرتره) با حداکثر ۴۸۰ × ۶۰۰ نشان داده می‌شوند. اما اینستاگرام این عکس‌ها را با حداکثر اندازه ۱۰۸۰ × ۱۳۵۰ در سرورهایش ذخیره می‌کند.

  • ۱۰۸۰ در ۶۰۸ (به صورت افقی ۱.۹۱:۱)

در این حالت حداقل اندازه پشتیبانی شده توسط اینستاگرام که به کاربران نمایش داده می‌شود باید ابعادی معادل ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسل داشته باشد که به کاربران در اندازه ۳۳۶ × ۶۰۰ نمایش داده می‌شود. هچنین حداکثر اندازه‌ای که در این فرم از نمایش توسط اینستاگرام پشتیبانی می‌شود ابعاد ۱۰۸۰ در ۶۰۸ پیکسل خواهد بود.

در واقع نکته اصلی در بارگذاری تصاویر اینستاگرام این است که عرض تصویر شما نباید بیشتر از ۱۰۸۰ پیکسل باشد. در غیر اینصورت اگر تصویری کوچکتر در اینستاگرام آپلود کنید تصویر شما کشیده‌تر از حالت واقعی خواهد شد و کیفیت خود را از دست می‌دهد. همچنین اگر تصویر بارگذاری شده بزرگتر از حالت معمول باشد، توسط اینستاگرام برش خورده و فرم خود را ازدست می‌دهد. بهترین اندازه ممکن عکس در صفحه اینستاگرام شما، عکس‌هایی مربع شکل با ابعاد ۱۰۸۰px در ۱۰۸۰px خواهد بود.

ابعاد استوری اینستاگرام:

از آنجایی که محتوای استفاده شده در استوری اینستاگرام به صورت تمام صفحه می‌باشد، پس باید این نوع از محتوا را در قالب ۱۶:۹ با اندازه ۱۰۸۰ پیکسل در ۱۹۲۰ پیکسل بارگذاری کنید. در نتیجه هنگام ضبط ویدئو‌ها، گوشی خود را به صورت عمودی گرفته و محتوا را به صورت عمودی تولید کنید. از آنجایی که استوری‌ها یکی از راه‌های پرکاربرد جذب مخاطب است، سعی کنید در این قالب از محتوا فضایی دوستانه و صمیمی ایجاد کنید.

اندازه عکس پروفایل در اینستاگرام :

عکس‌های پروفایل اینستاگرام باید به صورت مربعی و با نسبت ابعاد یک به یک (۱:۱) استفاده شوند. از آن جایی که عکس پروفایل به صورت دایره‌ای شکل نمایش داده می‌شود، سعی کنید در عکس خود مقداری از گوشه‌های تصویر را خالی بگذارید تا تصویر شما به صورت کامل نمایش داده شود. در واقع عکس پروفایل در تلفن‌های همراه با اندازه ۱۱۰ پیکسل در ۱۱۰ پیکسل و در  اینستاگرامِ تحت وب، توسط مرورگر‌ها در اندازه ۱۸۰ پیکسل در ۱۸۰ پیکسل نمایش داده می‌شود.

اندازه کاور هایلایت اینستاگرام:

قواعد بارگذاری عکس کاور هایلایت در اینستاگرام بسیار  شبیه به نکات عکس پروفایل می‌باشد و بهتر است عکس‌هایی بزرگتر از اندازه ۱۸۰ در ۱۸۰ پیکسل را انتخاب نکنید. به همین منظور عکس‌های خود را به نسبت یک به یک (۱:۱) آپلود کنید. در این بخش نیز با توجه به نمایش تصاویر به صورت دایره‌ای، توجه داشته باشید که بخشی از فضای کناری تصاویر باید خالی گذاشته شود. برای ساخت کاور هایلایت خود در قسمت پایین استوریِ مورد نظر، گزینه highlight را انتخاب کنید و دسته‌بندی مورد نظر خود را بسازید. در ادامه نیز اینستاگرام از شما می‌خواهد نام دسته بندی مورد نظرتان را انتخاب کرده و همچنین از طریق گزینه edit cover  کاور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

ابعاد محتوای ویدئویی IGTV:

این فرمت از نمایش ویدئو در اینستاگرام برای نمایش ویدئو‌هایی است که زمان طولانی‌تری دارند. در این قالب شما می‌توانید تا ده دقیقه ویدئو بارگذاری کنید. اندازه استاندارد ویدئو در این فرمت ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ پیکسل است و باید با نسبت ۹ به ۱۶ (۱۶:۹) نمایش داده شود. در آخر نیز به این نکته دقت داشته باشید که حجم ویدئوی شما نباید بیشتر از ۶۵۰ مگابایت باشد.

اینستاگرام از چه رزولوشن استفاده می‌کند؟

تا زمانی که عرض عکس شما بین ۳۲۰ تا ۱۰۸۰ پیکسل باشد، برنامه وضوح اصلی را حفظ می‌کند. البته به شرطی که نسبت اندازه عکس نیز طبق آنچه در قسمت قبلی گفتیم به صورت صحیح رعایت شده باشد. اگر نسبت ابعاد عکس شما پشتیبانی نشود، به طور خودکار برش داده شده که ممکن است بر وضوح عکس شما تأثیر بگذارد.

چگونه اندازه عکس‌ها را برای اینستاگرام تغییر دهم؟

برای جلوگیری از مشکلات کیفیت عکس اینستاگرام خود، همیشه باید سعی کنید قبل از بارگذاری عکس خود در اینستاگرام، اندازه عکس را به صورت مناسب تغییر دهید. با انواع ویرایشگرهای عکسِ دسکتاپ و وب مانند Adobe Photoshop ،LightRoom ،inshot و snapseed موارد دیگر می‌توانید اندازه عکس اینستاگرام خود را تغییر دهید.

جمع‌بندی:

برای ایجاد تصویر جذاب‌تر و با کیفیت بالاتر در اینستاگرام سعی کنید تنظیمات دوربین خود را در بالاترین سطح ممکن قرار دهید تا بتوانید با استفاده از محتوایی کاربرپسند مخاطبین هدف را به ادامه فعالیت در صفحه‌تان جذب کنید. همچنین شما باید بر اساس سلیقه مخاطبین خود دست به تولید محتوا با فرمت‌های مورد نظر بزنید. در بعضی موارد کاربران تمایل به تماشای محتوا‌هایی به صورت عمودی دارند و ممکن است برخی دیگر از محتوا‌های افقی استقبال کنند. همچنین در محتوا‌های ویدئویی نیز باید متناسب با سلیقه کاربرانتان ویدئوی مورد نظر خود را به صورت اسلایدی یا IGTV نمایش دهید.

بیشتر بخواندید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید