اینستاگرام با میلیون‌ها کاربر فعال به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان شناخته می‌شود که کاربران در آن هر روز به دنبال این هستند تا راهی برای بیشتر دیده شدن پست‌های خود پیدا کنند. کاربران برای بالا بردن بازدید پست‌های خود مدام از خود می‌پرسند که آیا لازم است از هشتگ استفاده کنند؟ آیا باید در IGTV ویدیو بگذارند؟ استوری‌ها را بیشتر کنند؟ و … اما با آگاهی داشتن نسبت به الگوریتم اینستاگرام، می‌توانید پست‌های خود را بیشتر در معرض دید مخاطبان خود قرار دهید و نرخ تعامل پیج خود را افزایش دهید.

در سال ۲۰۱۶ اینستاگرام دست به تغییر الگوریتم خود زد و بر اساس این تغییر، نشان دادن پست به مخاطب از زمان انتشار پست به اینگیجمنت (نرخ تعامل) بالا تغییر پیدا کرد. در این حالت پست‌های منتشر شده در اینستاگرام به ترتیب زمان انتشار، به مخاطب نشان داده نمی‌شوند و هر چه محتوا جذاب‌تر باشد و میزان لایک، کامنت و اشتراک گذاری آن بیشتر باشد، بیشتر در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد.

در الگوریتم جدید اینستاگرام نمایش پست به عوامل مختلفی بستگی دارد  دارد که مهم ترین آنها اینگیجمنت  یا همان نرخ تعامل است. نرخ تعامل از تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها، ذخیره کردن پست، اشتراک گذاری آن، تعداد بازدید و حتی ریپلای زدن روی استوری به دست می‌آید.

در ابتدا باید با نحوه کار الگوریتم اینستاگرام آشنا شوید.، پس از آشنایی با نحوه عملکرد الگوریتم، مطمئنا راه افزایش بازدید را پیدا خواهید کرد و تقریبا مطمئن خواهید شد که پست شما شانس بیشتری برای دیده شدن دارد و می‌تواند برای چند ثانیه توجه مخاطب را جلب کند.

۷۵ درصد از کسب و کارها در آمریکا در سال ۲۰۲۰ از بازاریابی در اینستاگرام استفاده می‌کنند و ۹۰ درصد از اکانت‌های این کسب و کارها از انواع مدل‌های بازاریابی برای جذب بیشتر مخاطب استفاده می‌کننند.

الگوریتم اینستاگرام بر پایه یادگیری ماشین، که از زیر مجموعه‌های هوش مصنوعی است، بنا شده است. به همین دلیل روش ارزیابی پست‌های اینستاگرام مدام تغییر پیدا می‌کند و مدام در حال تحول است.

به همین دلیل برای نتیجه گرفتن از استراتژی بازاریابی خود در شبکه‌های اجتماعی و همچنین حفظ و افزایش مخاطبان در این فضا، باید از آخرین اطلاعات و نحوه کار الگوریتم اینستاگرام آگاهی داشته باشید. زیرا در نهایت این الگوریتم اینستاگرام است که باعث افزایش و حتی کاهش میزان بازدید و اینگیجمنت پیج شما می‌شود.

اما بیایید به الگوریتم جدید اینستاگرام در سال ۲۰۲۰ بپردازیم و بیشتر درباره آن صحبت کنیم و چند ترفند برای نتیجه گرفتن از آن بگوییم.

اگر در این باره جست و جویی انجام داده باشید متوجه خواهید شد که در اکثر موارد تاکید بر محتوای خوب است. این موضوع بدیهی است اما تعیین محتوای خوب از بد به چه صورت است؟ با علم به این موضوع همراه ما باشید تا شما را با ترفندها آشنا کنیم:

تولید محتوای عالی

۱- به هیچ عنوان از هشتگ‌ها بیش از حد استفاده نکنید. با اینکه اینستاگرام اجازه گذاشتن ۳۰ هشتگ را  می‌دهد اما شما سعی کنید که تعداد هشتگ‌ها را مناسب نگه دارید.

۲- مورد دومی که به اشتباه رواج پیدا کرده  این است که اگر محتوایی ویرایش (edit) شود در اکسپلورر نمایش داده نمی‌شود. این مورد اشتباه هست.

۳- باید به‌طور مدام پست و استوری بگذارید و در واقع فعال باشید، تا مخاطب شما را فراموش نکند.

۴- از روش‌های جذب کاربر مانند برگزاری مسابقه و نظرسنجی استفاده کنید.

۵- استفاده از لوکیشن هم می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

۶- در ساعات پر بازدید روز پست منتشر کنید.

۷- از داده‌های Insight اینستاگرام استفاده کنید.

۸- برای قسمت کپشن سعی کنید متن‌های جذاب تولید کنید. حتی برخی اوقات می‌توانید از داستان‌های جذاب استفاده کنید.

۹- استفاده از رنگ‌ها و تم در تصاویر، به مخاطب کمک می‌کند که بهتر تصاویر پیج شما را تشخیص دهد و در واقع با تم تصاویر شما آشنا شود.

۱۰- سعی کنید از عکس‌های مناسب و قابل فهم استفاده کنید و از اشکال عجیب و پیچیده استفاده نکنید.

۱۱- از کلمات تاثیرگذار مانند موارد زیر استفاده کنید:

  • “شما”؛ زمانی که احساس می‌کنید کسی به طور مستقیم با شما صحبت می‌کند، احساس مسئولیت بیشتری می‌کنید.
  • “فورا”؛ کلمه فوراً به مخاطب حس رضایت می‌دهد.
  • “جدید”؛ واقعیت این است که انسان‌ها طرفدار نوآوری و ارتقا هستند. واژه “جدید” یک تجربه تازه است و به همین خاطر این کلمه برای بسیاری از مردم جذاب است.

بیشتر بخوانید: چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور

به  اکسپلورر رفتن واقعاً چیز ارزشمندی است اما تا به امروز هیچ روش قطعی و ثابت شده‌ای برای بودن در اکسپلور معرفی نشده است. اما با کمی تلاش می‌شود کارهایی انجام داد تا امیدار باشیم که محتوای مورد نظرمان در اکسپلور نمایش داده می‌شود.

قبل از هر کاری، ابتدا باید بدانیم اکسپلور چیست و چگونه کار می‌کند.

اکسپلور هر کاربر قسمتی مخصوص و منحصر به فرد برای اوست که این بخش براساس علاقه‌های آن فرد شکل می‌گیرد. اما چه پست‌هایی در اکسپلورر نمایش داده می‌شود؟

پست‌هایی که لایک و کامنت خوبی نسبت به فالوور هایشان دارند. مثلاً ممکن است که شما فالوور کمی داشته باشید و در حد ۱۰۰۰ تا ۵۰۰ لایک و ۲۰۰ کامنت بگیرید. از طرفی حسابی با ۱۰۰۰۰ فالوور ممکن است پستی منتشر کند که ۱۰۰ لایک و کامنت کمی بگیرد. به این نتیجه می‌رسیم که احتما نمایش پست اکانت اول از اکانت دوم در اکسپلور بیشتر است. چون عامل مهم برای اینستاگرام نرخ تعامل یا همان اینگیجمنت است. در حالت کلی نرخ تعامل به چند صورت  قابل محاسبه است:

روش اول:

Eng. Rate=(like+Comment)/Follower*100

روش دوم:

Eng. Rate=(like+Comment)/Impression*100

 کل بازدید بدون توجه به لایک و کامنت =Impression

روش سوم:

Eng. Rate=(Saved+like+Comment)/Impression*100

 خب تا به اینجا هرآنچه که گفته شد مربوط به پست در اینستاگرام بوده است. حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این قواعد در مورد استوری‌ها نیز صدق می‌کند؟

در جواب باید گفت بله. در ترتیب نمایش استوری‌ها نیز این مسائل وجود دارد. اینستاگرام بطور اتوماتیک در نمایش استوری‌ها این موضوع را رعایت می‌کند و هرچه حساب کاربری اینگیجمنت بیشتری داشته باشد، آن را زودتر در معرض دید مخاطب قرار می‌هد.

در آخر نیز قصد داریم تا نگاهی به چند موضوع دیگر در مورد قرار گرفتن پست و استوری در اکسپلور اینستاگرام بیندازیم.

۱- از هشتگ خاص مربوط به پیج و کسب و کار خودتان استفاده کنید که به صورت انحصاری به خود شما مربوط می‌شود.

۲- تقویم محتوایی اینستاگرام برای انتشار پست‌ها تدوین کنید تا مطابق با آن  پست‌ها را منتشر کنید.

۳- به مخاطبان خود پیشنهاد دهید تا نوتیفیکیشن پست و استوری مربوط به پیج شما را فعال کنند تا بتوانید مخاطب را بیشتر با پیج خود درگیر کنید.

۴- در ساعت‌های اول اشتراک‌گذاری محتوایتان سعی کنید لایک و کامنت خوبی دریافت کنید.

۵- از ویدیو‌های جذاب و بعضی اوقات طولانی استفاده کنید.

۶- اگر پست منتشر کردید حتما در استوری آن را اعلام کنید.

بیشتر بخوانید: مهم ترین معیارها و متریک های اینستاگرام

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی کردیم تا شما را بیشتر با الگوریتم اینستاگرام و نحوه کار آن آشنا کنیم. با به کارگیری برنامه صحیح و داشتن استراتژی درست مطابق با این الگوریتم، می‌توانید میزان اینگیجمنت پیج خود را افزایش دهید و روز به روز مخاطب بیشتری جذب کنید. اگر از این ایده‌ها و ترفندها در اینستاگرام استفاده کردید و نتیجه گرفتید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

چرا ارزشمند است؟

  • نحوه بیان جمله به هیچ عنوان برای یم مقاله صحیح نمی‌باشد و حالت بسیار عامیانه دارد.
  • ساختار جملات در جملات شماره دار باید شکل هم باشد و این جمله یک جمله فعل دار نیست.
  • محتوا بخش نتیجه گیری ندارد و این مخاطب را کمی گیج می‌کند که در نهایت چی شد.

 

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید