این‌روزها اینستاگرام به یکی از اساسی‌ترین المان‌های سرگرمی و البته بازاریابی و فروش تبدیل شده است. با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و سرعت بسیار بالای آن، حضور بسیاری از برند‌ها و کسب‌و‌کارهای کوچک و حتی خانگی در فضای اینستاگرام باعث شده تا رقابت میان تمامی این مشاغل بسیار بزرگ و سخت باشد.

یکی از بخش‌هایی که از محتوای اصلی صفحه اهمیت بیشتری دارد، بیو صفحه اینستاگرام شما است. شما تنها برای آنکه خود را به مخاطب بشناسید، تنها چند کلمه و چند خط فرصت دارید. در واقع بیو اینستاگرام را اینگونه می‌توان تعریف کرد: “اولین و تنهاترین شانس شما برای آنکه، مخاطب صفحه شما را دنبال کند.”

حالا که با اهمیت این بخش کوچک اما مهم، آشنا شدیم، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا ۶ نکته بسیار تاثیرگذار در نوشتن و طراحی بیو اینستاگرام را تحلیل و مورد بررسی قرار دهیم.

حتی وقتی در خواب هستید، بیو اینستاگرام فعالیت می‌کند!

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، شما تنها چند ثانیه زمان دارید تا یک غریبه را به یک دوست و دنبال‌کنده همیشگی تبدیل کنید. اصلا نگران نباشید، این فعالیت  و نقش سخت را بیو صفحه اینستاگرام شما بر عهده می‌گیرد. ۶ نکته را باید رعایت کنید تا دقیقا در همان لحظه‌ای که در خواب ناز به‌سر می‌برید، بیو صفحه شما، اثر خود را بر روی مخاطبان جدید بگذارد.

۶ نکته‌ای که در هنگام نوشتن و طراحی باید رعایت کنید عبارتند از:

 1. آواتار یا عکس پروفایل صفحه
 2. اسم و کلمات کلیدی انتخاب شده
 3. پیشنهاد شما به مخاطب
 4. دعوت به انجام فعالیت
 5. آدرس وب‌سایت
 6. قسمت ارتباط با ما

با ما در ادامه همراه باشید تا به‌صورت کامل، تمامی این ۶ نکته را بررسی کنیم.


استفاده از خدمات تولید محتوا برای اینستاگرام

عکس پروفایل در بیو اینستاگرام

بر اساس اینکه یک صفحه شخصی ساخته‌اید یا یک صفحه تجاری برای برند خود، انتخاب عکس‌ها کاملا با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

اگر صفحه شخصی دارید، تنها کافی‌ست که یک عکس باکیفیت و البته واضح از خود را برای آواتار اینستاگرام انتخاب کنید. فراموش نکنید که عکس انتخابی نباید دور یا تار باشد.

اگر یک صفحه تجاری برای برند خود ساخته‌اید، حتما باید از لوگوی برند خود استفاده کنید. البته موضوعی که بسیار در این قسمت با اهمیت است، طرز درست قرارگیری لوگوی برند شما در بخش آواتار است. تغییر سایز لوگو برای استفاده در عکس پروفایل باید طوری باشد، که به‌صورت کامل واضح و خوانا بوده تا در لحظه اول، اعتماد مخاطب را به‌دست آورد.

استفاده از نام و کلمات کلیدی در بیو اینستاگرام

قدم بعدی برای نوشتن بیو خود، انتخاب نام و البته استفاده از کلماتی است که بسیار می‌توانند تاثیرگذار باشند. برای آنکه بتوانید در جستجوهای اینستاگرام حضور داشته باشید و مخاطبان هدف خود را پیدا کنید، بعد از نوشتن نام خود در قسمت بیو اینستاگرام، باید درباره فعالیت خود یا برند خود توضیحی کوتاه و موثر دهید. در این قسمت، مخاطب با نوع فعالیت شما آشنا خواهد شد. اگر از کلمات مناسب و بهینه‌ای استفاده کرده باشید، مخاطبانی که به در حال جستجوی نوع فعالیت شما هستند، به‌راحتی صفحه برند یا صفحه شخصی شما را در اینستاگرام پیدا می‌کنند. یعنی توانسته‌اید، مخاطبان غریبه را به یک آشنا یا دنبال‌کننده تبدیل کنید.

به‌طور مثال بنویسید:
“نام و نام‌خانوادگی”

“شرح فعالیت خود” (تولیدکننده محتوا / برق‌کار و …)

“شرح مختصری از فعالیت خود ( تولید محتوا دیجیتال در زمینه پزشکی و آموزشی / برق‌کاری ساختمان‌ها و برج‌های تجاری ومسکونی و …)

 تاثیر پیشنهاد شما به مخاطب در بیو اینستاگرام

بعد از آنکه نام و نوع فعالیت خود را به مخاطبان نشان دادید، حالا نوبت آن است که با استفاده از یک جمله یا کلمه تاثیرگذار، به مخاطب خود یک پیشنهاد عالی و جذاب دهید. اگر برند شما، محصول‌محور است، چرا مخاطبان باید صفحه برند را دنبال کنند؟ چه تفاوتی میان برند شما و رقبای‌تان وجود دارد؟ در کوتاه‌ترین شکل ممکن، این تفاوت را با جملاتی انگیزشی و تاثیرگذار، بنویسید.

 دعوت به انجام فعالیت در بیو اینستاگرام

وقتی از مخاطبان خود بخواهید تا کاری را انجام دهند، می‌توانید اعتماد آن‌ها را زودتر به‌دست بیاورید و تصور کنید که برند شما محصولات یا خدماتی به مخاطبان ارائه می‌دهد، در اینجا شما از مخاطبان خود درخواست کنید تا کاری را برای شما انجام دهند یا آن‌ها را به‌سمتی که می‌خواهید هدایت کنید.

اگر یک محصول یا خدمات استراتژیکی دارید یا حتی اگر برای شما محصول خاصی مهم نیست، با استفاده از لینک ورود به  وب‌سایت یا تلگرام و دیگر صفحات مجازی خود، مخاطب را در مسیری که می‌خواهید قرار دهید. اما فراموش نکنید که باید به مخاطب خود در واقع دستور دهید یا از او بخواهید که کاری را برای شما انجام دهد. می‌تواند از کلمات و جملاتی مثل: “دانلود”، “اینجا تماشا کن”، “تخفیف بگیر” و … استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:‌بایدها و نبایدهای تولید محتوا در اینستاگرام که باید رعایت کنید

استفاده از آدرس وب‌سایت در بیو اینستاگرام

نباید اهمیت تنها قسمتی که می‌توانید از لینک در صفحه اینستاگرام خود استفاده کنید، نادیده بگیرید. در این قسمت می‌توانید لینک وب‌سایت، تلگرام، توئیتر و دیگر صفحات مجازی خود را بگذارید تا مخابان شما از وجود دیگر صفحات برند در دنیای دیجیتال باخبر شوند.

البته اگر نگران آن هستید که چگونه با وجود محدودیت استفاده از کلمات، لینک تمام صفحات خود را در این بخش استفاده کنید، ما برای شما یک پیشنهاد بسیار عالی داریم و آن استفاده از ابزارهایی مانند: Linktree  و Zilink به‌راحتی با یک لینک، تمامی صفحات خود را معرفی کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین ابزارهای کوتاه کننده لینک و دلیل استفاده از آن‌ها

بخش ارتباط با ما در بیو اینستاگرام

حالا که مخاطب برند یا شخص شما را شناخته و با حوزه فعالیت شما آشنا شده است؛ نوبت آن است تا او را برای برقراری ارتباط آماده کنید. در این قسمت کافی‌ست با ارائه اطلاعاتی مانند، ایمیل، شماره تلفن، آدرس و … روش‌های برقراری ارتباط را به مخاطبان خود نشان دهید. البته فراموش نکنید که روش‌هایی را به مخاطبان خود آموزش دهید، که سریع‌ترین راه ارتباطی با شما هستند.

نکات کلیدی و خلاق بعد از آنکه بیو اینستاگرام کامل شد!

حالا که بیو صفحه خود را با استفاده از روش‌های بالا کامل کردید، نوبت آن است که با چند ایده خلاقانه، آن را از نظر بصری و محتوایی ارتقا دهید. برای اینکه بتوانید در این قسمت نیز، موفق بوده و صفحه خود را کامل کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

در این قسمت، ۵ ایده و نکته خلاقانه را به شما معرفی خواهیم کرد:

 1. استوری‌های خود را هایلایت کنید
 2. از ایموجی‌ها استفاده کنید
 3. از هشتگ مخصوص برند خود استفاده کنید
 4. استفاده از لوکیشن
 5. بخش یا کتگوری مناسب را انتخاب کنید

استوری‌های بیو اینستاگرام صفحه خود را هایلایت کنید

هایلایت کردن استوری‌های یکی از بهترین راه‌ و روش‌هایی است که می‌توانید خود را در کوتاه‌ترین زمان به مخاطبان خود معرفی کنید. در واقع می‌توانید در بخش استوری‌های هایلایت، با انتخاب “درباره من / ما”، “محصولات”، “خدمات”، “نظرات مشتری”، “سوالات متداول” و … در زمانی کوتاه و البته مناسب، مخاطب را نسبت به صفحه برند ترغیب کنید. البته این نکته را نباید فراموش کنید، که استفاده از عکس یا لوگوی مناسب هر کدام از هایلایت‌ها، می‌تواند فضای بصری صفحه شما را بهتر و زیباتر کند.

ایموجی‌‌ها، حال‌و‌هوای بیو اینستاگرام صفحه را تغییر می‌دهند

همانطور که می‌دانید، هر کدام از ایموجی‌ها نشان‌دهنده موقعیت، حالت و دیگر اتفاقاتی هستند که در دنیای ما آدم‌ها وجود دارد. با استفاده از ایموجی‌های مناسب می‌توانید، حال‌و‌هوای صفحه اینستاگرام خود را بهتر و بهتر کنید.

به‌طور مثال: از ایموجی پرچم کشور‌ها، برای اینکه به مخاطب بگویید از چه کشوری هستید استفاده کنید یا از ایموجی تلفن، برای ارائه شماره تلفن خود

هشتگ مخصوص برند شما، بیو اینستاگرام را قوی‌تر می‌کند

اگر صفحه‌ای که دارید برای یک برند است، می‌توانید از هشتگ نام برند خود در بخش بیو استفاده کنید، تا اگر مخاطبی نام شما را در بخش هشتک‌ها جستجو کرد، به‌راحتی صفحه اینستاگرام شما را پیدا کند. البته اگر صفحه شما برای یک برند خاص نیست، می‌توانید یک هشتگ کاملا خلاقانه برای خود درست کنید و آن را در قسمت بیو بنویسید، تا این هشتگ و تمام محتویات موجود در آن برای شما و کسب‌و‌کارتان باشد.

بیشتر بخوانید: چک‌لیست نهایی برای نوشتن کپشن اینستاگرام کسب‌وکار

بخش یا کتگوری صفحه را درست انتخاب کنید

اگر صفحه شما، یک صفحه بیزینس است، باید در هنگام انتخاب کتگوری یا بخش فعالیت، دقیق و درست آن را انتخاب کنید. با انتخاب درست کتگوری فعالیت خود، این اجازه را به مخاطبان خود می‌دهید، که بدون هیچ دردسری شما را پیدا کنند.

در چند خط بخوانید

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین و تاثیرگذارترین نکات نوشتن بیو اینستاگرام را برای شما معرفی کرده و آن‌ها بررسی کنیم. در کنار تمام نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، باید این موضوع را به‌یاد داشته باشید که، هرچه بیو شما کوتاه‌تر و مختصرتر باشد، میزان تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

قرار بر این نیست که از تمام نکاتی که به آن‌ها بارها اشاره کرده‌ایم استفاده کنید، میزان یکسان بودن نکات و نوع صفحه خود را نگاه کنید، از آن نکاتی که برای شما موثرتر خواهند بود استفاده کنید. با ما نظرات خود را به اشتراک بگذارید و بگویید که شما از کدام روش بیشتر استفاده می‌کنید؟

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید