چگونه اینگیجمنت (نرخ تعامل کاربران) حساب کاربری اینستاگرام خود را فزایش دهیم؟

اینستاگرام در سال ۲۰۲۰، فضای کاملاً متفاوتی با اینستاگرام چند سال قبل است و دیگر تولید و انتشار محتوای با کیفیت و جذاب، به تنهایی کافی نیست. البته محتوای جذاب خود به خود سبب افزایش تعامل کاربران می‌شود اما به هر حال باید برنامه‌ای مجزا برای افزایش تعامل مخاطبین‌تان در نظر داشته باشید.

ما در این مقاله قصد معرفی راهکار‌هایی برای افزایش انگیجمنت را داریم و هدفمان آماده‌سازی ذهنی شما جهت تولید محتوای تعامل برانگیز می‌باشد و پس از خواندن این مقاله حتی قادر خواهید بود ایده‌های جدیدی برای افزایش نرخ تعامل مخاطبین خود ارائه دهید.

اصلا اینگیجمنت چیست؟

انگیجمنت در اصل معیاری برای اندازه گیری تعامل مخاطبین به صورت کلی با یک حساب کاربری و به صورت جزئی با یک محتوا می‌باشد. به زبان ساده تر این معیار نشان می‌دهد یک حساب کاربری یا یک محتوا تا چه حدودی توانسته با مخاطبین ارتباط برقرار کرده و واکنش آنان را در پی داشته باشد.

پارامتر‌های تعیین کننده این معیار برای یک حساب کاربری عبارتند از: تعداد فالوور، میزان بازدید محتوا، میزان لایک، میزان کامنت و در نهایت میزان به اشتراک‌گذاری محتوا توسط مخاطبین.

چرا اینگیجمنت اینقدر مهم است؟

چرا در یکی دو سال اخیر، تمامی حساب‌های کاربری شاخص و شناخته شده در تلاش برای افزایش انگیجمنت خود هستند؟

به صورت کلی بالا بودن انگیجمنت، نشان دهنده این است که حساب کاربری شما از کیفیت بالایی برخوردار بوده، در وضعیت خوبی قرار دارد و حالش خوب است!

بالا بودن انگیجمنت بیانگر این موضوع است که مخاطبین با شما و همچنین محتوایی که ارائه می‌دهید ارتباط خوبی برقرار کرده و آن‌ها شما را دوست دارند. همچنین نشان دهنده این است که مخاطبین شما واقعی بوده و به اختیار خود شما را دنبال می‌کنند و شما از راه‌های غیرقانونی اینستاگرام نظیر ربات‌های افزایش فالوور و … به این مهم دست نیافته اید.

یکی از جاهایی که شاید نام انگیجمنت بیشتر بر سر زبان‌ها می‌چرخد، در تیم‌های تبلیغاتی است. آن‌ها می‌خواهند مطمئن باشند حساب کاربری اینستاگرامی که قرار است تبلیغات آن‌ها را نمایش دهد تعامل و ارتباط خوبی با مخاطبانش داشته تا بتوانند تبلیغات موثری در اینستاگرام داشته باشند.

 

چگونه انگیجمنت حساب کاربری خود را اندازه گیری کنیم؟

بدست آوردن انگیجمنت به صورت دستی و استفاده از فرمول‌های مشخصی نیز قابل انجام است. اما برای جلوگیری از ایجاد سردرگمی، به معرفی ۲ وبسایت از بهترین وبسایت‌هایی که به صورت آنلاین و البته دقیق تر انگیجمنت را محاسبه می‌کنند، بسنده می‌کنیم.

 

  1. سوشال بلید

پیشنهاد اصلی  و اول ما وبسایت socialblade.com است که از بهترین وبسایت‌های محاسبه انگیجمت بوده و از مزیت هایش می‌توان به رایگان و کامل بودن آن اشاره کرد.

منظور از کامل بودن این است که شما با استفاده از این سایت میتوانید وضعیت دیگر حساب‌های کاربریتان نظیر یوتیوب، توییتر، فیسبوک و … را نیز در این وبسایت مشاهده کنید.

 

  1. آنالیزیو

وبسایت analisa.io نیز از بهترین و البته سریع ترین وبسایت‌های محاسبه انگیجمنت بوده و به همراه رابط کاربری جذابش، گزینه مناسبی برای محاسبه انگیجمنت است. تنها نکته‌ی منفی اینجاست که این وبسایت کاملاً رایگان نیست و شما به صورت روزانه در محاسبه انگیجمنت محدودیت دارید.

 

چگونه انگیجمنت حساب کاربری خود را افزایش دهیم؟

تا به اینجا برایتان بیان کردیم که انگیجمنت چیست، چرا مهم است و چگونه محاسبه می‌شود. حال میخواهیم به بیان اینکه چگونه انگیجمنت خود را افزایش دهیم بپردازیم. شاید صدها روش برای اینکار وجود داشته باشد اما ما موارد کلی تر که به شما یک آمادگی ذهنی خواهند داد را بیان می‌کنیم.

 

  1. از نظر سنجی‌ها و پرس پاسخ‌های استوری غافل نشوید.

تولید محتوای اینستاگرام فاکتور اصلی برای اینگیجمنت است. نظرسنجی و پرسش و پاسخ در اینستاگرام قابلیت بسیار خوبی برای افزایش تعامل مخاطبین است که در استوری وجود دارد. اصولاً در یک نظر سنجی دو طرف مشارکت دارند. طرف اول حساب کاربری شما و طرف دوم مخاطبینتان هستند. اگر این نظرسنجی و سوال از جذابیت کافی برخوردار بوده و مخاطب را وادار به واکنش نماید، اتفاقی که بین طرفین خواهد افتاد به نفع شما تمام خواهد شد و قطعاً هر چه میزان مشارکت مخاطبین افزایش پیدا کند، نرخ تعامل یا همان انگیجمنت حساب کاربری شما نیز افزایش پیدا میکند.

تنها نکته‌ی مهم این بخش آن است، محتوایی که در غالب این دسته نظرسنجی و پرسش پاسخ‌ها ارائه میکنید بگونه‌ای جذاب و تعامل برانگیز باشد تا واکنش خوبی از سمت مخاطبین را در پی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای تولید محتوا در اینستاگرام که باید رعایت کنید

  1. جواب کامنت هایتان حتما را بدهید؛ حتما!

فراموش نکنید که یکی از پارامتر‌های مهم در تعیین میزان انگیجمنت تعداد کامنت‌ها در پست و تعداد ریپلای‌ها در استوری می‌باشد. پس هر چه کامنت و ریپلای بیشتری کسب کنید، انگیجمنت حساب کاربری شما افزایش پیدا میکند.

هوشمندی دیگری که باید خرج دهید جواب دادن به این کامنت‌ها و ریپلای هاست! زیرا جدای از اینکه سبب بالا رفتن تعداد کامنت‌ها میشود، مخاطبین شما حس میکنند برای شما ارزشمند دارند و خودش دلیل خوبی برای برقراری ارتباط احساسی با حساب کاربری شما میباشد.

 

  1. پست‌‌های جذابتان را در استوری نیز به اشتراک بگذارید

نتایج مکتوب و نامکتوبی به ما میگویند که کاربران اینستاگرام«و حتی خود ما» بیشتر از اینکه پست‌های اشخاصی که دنبال میکنند را چک کنند، استوری آن‌ها را چک میکنند. شاید دلیلش هم تنبل بودن ما و سهل الوصول بودن استوری نسبت به پست است.

همین موضوع میتواند دلیل مناسبی باشد برای اینکه مطمئن باشید اغلب مخاطبینتان محتوایی که به صورت پست منتشر می کنید را خواهند دید. پس پیشنهاد میشود پست‌های خود را، به خصوص آنهایی که زمان و انرژی بیشتری برای تولیدشان صرف کردید و از جذابیت بالاتری برخوردار هستند را در استوری نیز به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل تمامی سایزهای تصاویر و ویدیو در اینستاگرام

 

  1. از هشتگ‌‌های هدفمند و پرطرفدار استفاده کنید

هشتگ‌های هدفمند در واقع شامل تمامی هشتگ‌هایی میشود که به محتوای شما مربوط میشوند.

اما شاید استفاد از تمامی هشتگ‌های مربوط به بالا رفتن انگیجمنت شما کمکی نخواهد کرد.

برای همین هم اشاره کردیم که باید از هشتگ‌های هدفمند و پرطرفدار استفاده کنید. باید جستجو کنید که دقیقا کدام یک از هشتگ‌های مربوط به محتوای شما مورد توجه و استقبال کاربران قرار گرفته و از همان هشتگ‌ها استفاده کنید.

 

  1. با حساب‌های کاربری شناخته شده و مشابه خود ارتباط برقرار کنید

این موضوع به خصوص برای حساب‌های کاربری شخصی و با اهداف برندینگ بسیار موثر واقع شده و به شناخته شدن شما و افزایش مشارکت مخاطبین ختم میشود.

به عنوان مثال اگر در حوزه ی خاصی تخصص دارید، میتوانید با یکی از چهره‌های شناخته شده حوزه کاری خود ارتباط برقرار کرده و او را به برگزاری یک لایو و بررسی یک موضوع مشخص و جذاب دعوت کنید. در مرحله بعد میتوانید این برگزاری لایو را به اطلاع مخاطبینتان نیز برسانید و این امکان را فراهم آورید که مخاطبین بتوانند در حین اجرای لایو، سوالات خود را از شما بپرسند و شما نیز پاسخ دهید.

همین لایو میتواند جنجال ویژه ای برای افزایش انگیجمنت شما به پا کند!

بیشتر بخوانید: ایده های جالب و جذاب تولید محتوا در اینستاگرام

۶. از تصاویر جذاب استفاده کنید

همه می‌دانیم که محتوای اصلی اینستاگرام تصاویر هستند و اگر این تصاویر کیفیت و جذابیت کافی را نداشته باشد، نمی‌توانید توقع اینگیجمنت بالا داشته باشید. پوستر تبلیغاتی، تصاویر واقعی و باکیفیت و موارد دیگر همگی می‌توانند به جلب توجه مخاطب کمک کنند و در پی آن نرخ تعامل کاربر با پیج شما بیشتر شود. در این روش شما از محتوای تصویری با کیفیت استفاده کردید و نتیجه آن را خواهید دید.

 

و اما کلام آخر

در این مقاله از ابتدا شروع کردیم به بیان اینکه انگیجمنت چیست، چرا مهم است و چگونه محاسبه اش کنیم و چگونه نیز میتوانیم آن را افزایش دهیم. اما باز هم برمیگردیم به همان موضوع اصلی یعنی: محتوا

همه چیز به محتوای شما برمی گردد و این موضوع پیش نیاز داشتن انگیجمنت بالا میباشد. در واقع راهکار‌های ارائه شده در این مقاله بیشتر مربوط به نحوه ی ارائه محتوای شماست تا مشارکت مخاطبین را در پی داشته باشد. مشخص است که در وهله اول محتوای شما باید جذاب و تعامل برانگیز بوده تا بتوان روی مشارکت آن‌ها حساب باز کرد.

 

بیشتر بخوانید:

چگونه در اینستاگرام محتوای ویدیویی جذاب درست کنیم؟

برای ساخت تم اینستاگرام از کجا باید شروع کنیم؟

۱۰ فیلتر پرکاربرد اینستاگرام برای پست

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید