اگر صاحب کسب و کاری جدید هستید و خدماتی ارائه می‌دهید. اگر می‌خواهید کسب و کار جدید را راه بیاندازید. اینستاگرام بهترین گزینه در بین شبکه‌های اجتماعی است. اگر شروع به کار کرده‌اید اصلاً جایی برای خطا وجود ندارد و از قبل باید قوانین مارکتینگ در اینستاگرام را فرا گرفته باشید.

به عنوان مثال در صفحه اینستاگرام شما، کاربر با مشاهده آن انتخاب می‌کند که آیا صفحه شما به مناسب او است؟ و آیا محتوای تولیدی شما جذاب است؟ در واقع با اولین نگاه این موارد را می‌سنجد و تصمیم‌گیری می‌کند. حال تصور کنید که صفحه شما جذابیت لازم را ندارد. هر چقدر محتوای تولیدی جذاب باشد، جواب مناسبی نمی‌گیرید. اگر هم نتیجه‌ای بگیرید در برابر با زمانی که تمام موارد صفحه شما کامل و جذاب باشد، اصلاً قابل مقایسه نیست.

امروز قصد معرفی یکی از مهم‌ترین المان‌های موفقیت در اینستاگرام، یعنی تولید محتوا را داریم. در ادامه به بایدها و نبایدهای تولید محتوا می‌پردازیم.

بایدهای تولید محتوا در اینستاگرام

 • محصولات خود را در محیط‌‌های زیبا نشان دهید

آیا محصولی با ظاهری زیبا دارید؟ خب این عالیست. هیچ چیزی بهتر از این برای تولید محتوا در اینستاگرام نیست. اما نگران نباشید. اگر اینطور نیست می‌توانید محصول را در جای مناسب قرار دهید و عکسی عالی بگیرید یا برای جالب‌تر شدن می‌توانید محصول خود در ساحل یا یک جای زیبا قرار دهید و عکس بگیرید.

 • به تهیه گزارش از پشت صحنه تولید محصولات بپردازید و مخاطبان را ترغیب به دیدن آن کنید

ممکن است عجیب به نظر برسد که یک عکس از کارمندان‌تان در وب سایت شرکت شما وجود داشته باشد. اما نیازی نیست که در اینستاگرام هم همان شروط صادق باشد. شبکه‌های اجتماعی راه خوبی برای برقراری ارتباط با مخاطبین هستند. بدون اینکه این حرکت غیر حرفه‌ای باشد. به بازدیدکنندگان خود نشان دهید که محصول شما چگونه تولید می‌شود. برای مثال شرکت General Electric در این مورد فعالیت‌های خوبی انجام داده است. همچنین اگر کارمنداری را استخدام کرده‌اید می‌توانید به کارمندان خود توجه زیادی کنید و به آن‌ها نشان دهید که سخت کار می‌کنند.

 • عکس‌‌های قبل و بعد روند کار منتشر کنید

اینگونه عکس‌ها بهترین گزینه برای کسب و کارهایی هستند که عکس در آنها نقش مهمی دارد. مانند: شرکت‌های لوازم بهداشتی و آرایشی، شرکت‌ها و فعالیت‌های مربوط به طراحی دکوراسیون و یا محصولات تزئینی و شرکت‌هایی که در زمینه سلامتی و تناسب اندام فعالیت می‌کنند و …

 • با تعیین مواردی همچون قرعه کشی و اهدای جوایز، طرفداران خود را دعوت کنید که مشارکت بیشتری داشته باشند 

اصل شبکه‌های اجتماعی بر پایه مشارکت و تعامل بنا نهاده شده است و اینستاگرام بهترین گزینه برای انجام این موارد بوده و فضایی عالی برای انتشار عکس است. احتمالاً باید صبر کنید تا زمانی که این کار را امتحان کنید. به اندازه کافی زمان داشته باشید. اما، وقتی این کار را انجام دهید، می‌توانید از طرفداران خود بخواهید تا با استفاده از یک هشتگ خاص، عکس‌های خود را به اشتراک بگذارند. برای مثال شرکت معروف استارباکس Starbucks از این روش استفاده می‌کند. یعنی از کاربران می‌خواهد عکس‌های خود را با محصولات استارباکس با هشتگ استارباکس (#Starbucks) منتشر کنند.

 • برای فعالیت‌ها و اقدامات آینده خود برنامه داشته باشید

سعی کنید به گونه‌ای قسمتی از مراحل کار را انتشار دهید تا باعث شود کاربر حدس و یا پیش بینی مناسبی از روند کار آینده داشته باشد و ذهنش درگیر شما باشد.

 • استفاده از فواید Geotag (موقعیت شناسی جغرافیایی)

Geotag  گزینه‌ای در اسمارت فون‌هاست که وقتی اقدام به عکس می‌کنید، موقعیت جغرافیایی شما ثبت می‌شود و هر موقع که همان عکس را مشاهده کنید موقعیت آن به شما نمایش داده می‌شود. اگر اینگونه عکس‌ها را در اینستاگرام منتشر کنید، در قسمت بالای پست، موقعیت جغرافیایی نمایش داده می‌شود. البته می‌توانید این ویژگی را در اینستاگرام به صورت دستی وارد کنید.

حال به سراغ نبایدهای تولید محتوا می‌رویم که عبارتند از:

 • از اینستاگرام فقط برای تبلیغات استفاده نکنید

این امر در مورد هر شبکه اجتماعی صادق است. اما در اینستاگرام بیشتر اهمیت دارد. به خصوص که در آن شما می‌توانید همه‌ی انواع تبلیغات تصویری که شرکت‌تان انجام داده را به اشتراک بگذارید. بهتر است این کار را نکنید.

 • هیچ وقت اقدام به تشکیل پیج در اینستاگرام نکنید که فعالیت نداشته باشید. زیرا باید همواره فعالیت مناسبی انجام شود تا نتیجه بگیرید

درست همان طور که شما باید در هر شبکه اجتماعی فعال بوده و تعامل داشته باشید. باید در اینستاگرام نیز فعالیت کنید. اگر این کار را نکنید، همه‌ی تلاش‌های شما به سادگی مانند یک عمل ناموفق و شکست‌ خورده به نظر می‌‌رسد. با این حال، اگر می‌دانید که نمی‌توانید به اندازه فعالیت کنید، حداقل پیج را غیرفعال (deactivate) نمایید.

 • بیش از حد پست نگذارید

اگر شما محتوای زیادی داشته باشید می‌توان با تقسیم‌بندی در زمان انتشار پست، آن را در عرض چند روز منتشر کنید. چند پست در روز،مناسب به نظر نمی رسد. ولی از طرفی دیگر پست نگذاشتن نیز خوب نیست. باید چند روز به طور مداوم به فکر گذاشتن پست باشیم.

 • #از#هشتگ_ها#زیاد#استفاده#نکنید

توئیتر در اقدامی جدید، به انتشارِ زیادِ هشتگ واکنش نشان می‌دهد. ولی کماکان در اینستاگرام محدودیت تعداد هشتگ نداریم. سعی کنید حداکثر از ۳۰ هشتگ استفاده کنید.

 • تمام پست‌های اینستاگرام را در دیگر شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنید

دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را با عکس‌هایی از اینستاگرام پر نکنید. بلکه سعی کنید استراتژی خاصی در هر شبکه اجتماعی داشته باشید. این بدان معنا نیست که شما هرگز نباید یک پست را  در همه شبکه‌های اجتماعی قرار دهید. البته اگر بدانید فالوور‌های شما از تصویر لذت خواهند برد و نیز به گسترش آگاهی از حساب اینستاگرام شما کمک شده است، نتیجه خوبی گرفته‌اید. اما نکته‌ای که وجود دارد آن است که به یاد داشته باشید،فالوور‌های شما انتخاب کرده‌اند شما را در شبکه‌ اجتماعی خاصی دنبال کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد به بایدها و نبایدهای تولید محتوا در اینستاگرام بپردازیم و چند نکته را گوشزد کنیم. اگر هم در این قسمت سوال، نظر و یا پیشنهاداتی دارید خوشحال می‌شویم شما آن را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید