در قرن بیست‌ویکم و جایی که تجارت الکترونیک در رقابت با تجارت سنتی، برنده‌ی بی‌چون‌وچرای میدان نبرد شده است، شاهد ایجاد مفاهیم و مشاغل جدیدی هستیم که با ورود به آن‌ها می‌توانید موفقیت را برای در این دنیای بی‌سروته رقم بزنید؛ اما برای رسیدن به چنین موفقیتی، باید با دست پر وارد این عرصه شوید تا بتوانید نتیجه‌ی مورد نظر را از تلاش‌های خود بگیرید. در این مقاله به معرفی شغل کارشناس شبکه‌های اجتماعی که یکی از پرسروصداترین شغل‌های عصر مدرن است خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که برای تبدیل‌شدن به یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی، چه مهارت‌هایی را باید کسب کنید. با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات را خود در رابطه با شرح وظایف و حقوق کارشناس شبکه‌های اجتماعی، دریافت کنید.

شغل کارشناس شبکه‌های اجتماعی چیست و چه جایگاهی در دنیای امروز دارد؟

کارشناس شبکه‌های اجتماعی، یکی از اصطلاحات و عناوین شغلی جدیدی است که در سال‌های اخیر وارد بازار کسب‌وکار شده است و دهان به دهان در میان اهالی این حوزه می‌چرخد. این روزها دیگر اهمیت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بر صاحبان کسب‌وکارها پوشیده نیست و همه می‌دانند که برای پیشی‌گرفتن از رقبای خود، باید توجه به شبکه‌های اجتماعی را در راس استراتژی‌های خود قرار دهند. این توجه و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مختلف که در نهایت موفقیت را برای صاحبان مشاغل به‌دنبال خواهد داشت، دقیقا همان‌ کاری است که یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهد.

کارشناس شبکه‌های اجتماعی کسی است که اهمیت بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و اصول حضور در این بسترها را می‌داند و بر ابزارهای مورد استفاده در این حوزه نیز تسلط کامل دارد.

این شخص با تمرکز بر این شبکه‌ها، فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ برندها و مشاغل مختلف را برنامه‌ریزی و اجرا می کند و پل رسیدن آن‌ها به موفقیت می‌شود. برای درک اهمیت حضور در شبکه‌های اجتماعی و لزوم وجود شغلی تحت عنوان کارشناس شبکه‌های اجتماعی کافی است نگاهی به آمار کاربران این شبکه‌ها بیندازید تا مطمئن شوید که این شبکه‌ها چه جایگاه مهمی در زندگی مخاطبان خود دارند.

۹ مهارت کلیدی که برای تبدیل‌شدن به یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی به آن‌ها نیاز دارید؟

 

 

کارشناس شبکه‌های اجتماعی، یکی از مشاغل بسیار مهمی است که حضور آن برای موفقیت هر کسب‌وکاری که رویای تبدیل‌شدن به یک برند نام‌آشنا را دارد، ضروری است؛ اما این شخص چه مهارت‌هایی دارد و چگونه می‌توان یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی موفق شد؟ در ادامه به معرفی مهارت‌ها و ویژگی‌هایی که هر کارشناس و مدیر شبکه‌های اجتماعی به آن نیاز دارد می‌پردازیم:

 • استراتژیک‌ باشید

داشتن استراتژی برای فعالیت‌های خود در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال و مدیریت درست شبکه‌های اجتماعی، یکی از مهم‌ترین مهارت‌‌هایی است که برای رسیدن به جایگاه کارشناسی شبکه‌های اجتماعی به آن نیاز دارید.

 • خلاقیت را فراموش نکنید

یکی دیگر از مهارت‌های کارشناسان شبکه‌های اجتماعی که به نوعی کلید موفقیت آنان نیز به‌شمار می‌رود، داشتن خلاقیت است. اگر قصد فعالیت در این حوزه را دارید، خلاقیت خود را پرورش دهید و از این هنر برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید.

 • دانش خود را به‌روز نگه دارید

شبکه‌های اجتماعی هر روز در حال پیشرفت و گسترش هستند؛ بنابراین برای حضور موفق در آن‌ها همواره باید اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید و از الگوریتم‌های جدید آگاه باشید.

 • به ابزارهای تجزیه و تحلیل مسلط باشید

توانایی استفاده از ابزارهایی که برای تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، از دیگر مهارت‌هایی است که بدون آن نمی‌توانید به یک کارشناس در این حوزه تبدیل شوید. این ابزارها، داده‌های مربوط به فعالیت در شبکه‌های مختلف و تاثیرات کمپین‌های مختلف را به‌صورت اعداد و ارقام ارائه می‌کنند و این وظیفه‌ی یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی است که این داده‌ها را تحلیل کند و در تدوین استراتژی‌های بعدی مورد استفاده قرار دهد.

 • مهارت خود را در نویسندگی افزایش دهید

نوشتن، یکی از موثرترین و مهم‌ترین راه‌های ارتباطی با مخاطبان است؛ پس برای برقراری یک رابطه‌ی مستحکم مهارت‌های نویسندگی خود را تقویت کنید.

 • سریع و آماده باشید

از دیگر مهارت‌هایی که هر کارشناس تولید محتوایی به آن نیاز دارد، سرعت عمل و داشتن آمادگی برای مواقع ضروری است.

 • دست‌تان را پر نگه دارید

تحقیق در زمینه‌ی بازار و داشتن اطلاعات کافی در رابطه با آن، مهم‌ترین اندوخته‌ی شما به‌عنوان یک کارشناس است؛ بنابراین همیشه در حال تحقیق باشید و خود را به اطلاعات مورد نیاز در این حوزه مسلط کنید.

 • تعامل بالا را دست کم نگیرید

شبکه‌های اجتماعی، همان‌طور که از نام آن‌ها نیز مشخص است، رسانه‌هایی اجتماعی هستند که مخاطبان بالایی نیز دارند. برای رسیدن به موفقیت در این شبکه‌ها و ایجاد تاثیر مورد نظر، باید نرخ تعامل خود را در آن‌ها بالا ببرید.

 • از ابزارهای برنامه‌ریزی غافل نشوید

تسلط بر ابزارهایی که با استفاده از آن‌ها بتوانید شبکه‌های اجتماعی را مدیریت و زمان انتشار محتواهای مختلف را سازماندهی کنید، از دیگر مهارت‌هایی است که برای شروع به‌کار در این شغل به آن نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام

ادمین پیج اینستاگرام، حلقه‌ی گمشده در موفقیت پیج‌های اینستاگرامی

اینستاگرام، یکی از موثرترین و محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در عصر حاضر است و به‌ همین دلیل نیز مورد توجه برندها و مشاغل مختلف قرار دارد؛ اما متاسفانه تمامی پیج‌های کاری در اینستاگرام موفقیتی که به‌ دنبالش هستند را در این شبکه به‌دست نمی‌آورند. دلیل این موضوع یا به عبارت بهتر، حلقه‌ی گمشده‌ی موفقیت این پیج‌ها، ادمین است. ادمین پیج اینستاگرام با خدماتی که ارائه می‌کند، نقش بسیار مهمی در موفقیت تجاری کسب و کارها دارد. مهم‌ترین وظایف و مهارت‌های مورد نیاز برای ادمین پیج اینستاگرام از قرار زیر هستند:

 • ارسال منظم محتوا در پیج
 • نوشتن کپشن مناسب برای پست‌ها و استوری‌های منتشر شده
 • پاسخ به نظرات، پیام‌ها و سوالات دنبال‌کنندگان پیج
 • تدوین استراتژی‌های مناسب برای افزایش فالوور‌های واقعی و همچنین تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها
 • حفظ امنیت پیج
 • بالابردن نرخ تعامل پیج
 • داشتن خلاقیت در تولید محتوا اینستاگرام
 • تسلط نسبی بر نرم‌افزارهای گرافیکی
 • آشنایی با روش‌ها و استراتژی‌های تبلیغات در اینستاگرام

حقوق یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی چقدر است؟

حقوق و درآمد کارشناس شبکه‌های اجتماعی از جمله ابهامات و دغدغه‌هایی است که ذهن علاقه‌مندان به این شغل را به خود مشغول می‌کند. در پاسخ به این ابهام باید بگوییم که حقوق یک کارشناس و مدیر شبکه‌های اجتماعی در تمام سازمان‌ها و موسسات یکسان نیست و با توجه به شرایط و پارامترهای متعددی چون: سابقه و تجربیات عملی، مهارت‌ها و تخصص‌های وی، کارنامه‌ی کاری و دانش وی در این زمینه بستگی دارد؛ بنابراین اگر به‌دنبال کسب درآمد بالا هستید، حتما مهارت‌ها و تجربیات خود را در این حوزه افزایش دهید و در ازای ارائه‌ی خدمات باکیفیت، حقوق مناسبی نیز دریافت کنید.

در میان مشاغل مختلف موجود در حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ، کارشناس شبکه‌های اجتماعی یکی از شغل‌هایی است که این روزها تقاضای بالایی برای آن وجود دارد. در این مقاله، به معرفی این شغل و مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در آن پرداختیم و گفتیم که حقوق یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی بر چه اساسی تعیین می‌شود. در آخر باز هم بر این نکته تاکید می‌کنیم که برای موفقیت در این شغل نیز همانند شغل‌های دیگر، باید همواره به دنبال کسب دانش باشید و مهارت‌های خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهید.

بیشتر بخوانید:

ابزارهایی که هر کارشناس سوشال مدیا باید از آنها استفاده کند

چگونه اینگیجمنت ریت خود را در اینستاگرام افزایش دهیم؟

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید