بخش بزرگی از افراد، به خصوص آن‌هایی که خارج از صنعت بازاریابی فعالیت می‌کنند، وقتی اصطلاح بازاریابی را می‌شوند، بلافاصله به افراد مشهور اینستاگرام با ۱ میلیون فالوور فکر می‌کنند و یا اینفلوئنسری را به یاد می‌آورند که تصویری از کاهش وزن خود به اشتراک گذاشته است و آخرین محصول یا رژیم غذایی که استفاده کرده را تبلیغ می‌کند.

اما در حقیقت بازاریابی اینگونه نیست و بخش اعظمی از آن در شبکه‌های اجتماعی معنا گرفته و بخش مهم دیگر آن تبلیغات در همین فضاست که امروزه  تبدیل به یک بیزینس و کسب و کار شده و اشخاص و شرکت‌های بزرگ برای گسترش بیزینس خود دست به تبلیغ در فضای مجازی می‌زنند. این کار هزینه کمتری داشته و در بعضی تحقیقات نشان داده شده است که تبلیغات در فضای مجازی بازدهی بیشتری نسبت به تبلیغات سنتی دارد. به نحوی که روز به روز هم شاهد گسترش این نوع از تبلیغات هستیم و در این مقاله می خواهیم افراد تاثیر گذار در این فضا را مورد بررسی قرار دهیم. همراه رسا باشید.

امروزه افراد با علایق، سلیقه‌ها و نگرش‌های متفاوت در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. برخی از افراد به واسطه هنر، خلاقیت و یا موارد دیگر به گونه‌ای معروف و مشهور می‌شوند و و شغل آنها فعالیت در شبکه اجتماعی است. حتی دسته دیگری از افراد به واسطه این شبکه‌های اجتماعی کسب درآمد می‌کنند و بعضاً درآمد‌های خوب و قابل توجهی را کسب می‌کنند.

همچنین گستردگی و تنوع افراد در شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است. ولی به طور کلی می‌توان گفت که این افراد به اینفلوئنسرها، سلبریتی‌ها، بلاگرها، لایف استایلر و… تقسیم بندی می‌شوند. حوزه فعالیت اینگونه افراد بسیار شبیه به یکدیگر است و درک اینکه چه فعالیت هایی انجام می‌دهند ممکن است مقداری مشکل باشد. از این رو برآن شدیم که در این مقاله به این تفاوت‌ها بپردازیم.

فرق بلاگر با اینفلوئنسر در چیست؟

اینفلوئنسرها نوع محتوایی که ارائه می‌دهند متفاوت است. از مد و سبک زندگی گرفته تا ورزش و محیط ‌زیست. امروزه اینفلوئنسر‌های برتر به خاطر کیفیت بالای تولید محتوا در اینستاگرام، فراوانی پست و پرداختن به موضوعات مختلف، معروف هستند و گزینه خوبی برای تبلیغات در اینستاگرام می باشند. همه‌ی این موارد به تعداد بازدیدکنندگان آنها کمک می‌کند و باعث افزایش جذب مخاطبین نیز می‌گردد. ولی بلاگرها به طور کلی هدفشان  سرگرمی یا آموزش از طریق محتوا است که می‌تواند به شکل مقالات، تصاویر و یا ویدئو باشد. بسیاری از بلاگرها به دنبال تاثیر گذاشتن از طریق وب سایت خود هستند، از این رو تاکید آن‌ها برای ارائه محتوای با کیفیت است.

تفاوت واینر و اینفلوئنسر

در پاسخی ساده اگر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، واینرها تنها مشغول تولید کلیپ‌های خنده دار و جالب هستند. ولی اینفلوئنسرها در اکثر شبکه‌های اجتماعی حضور دارند و در طیف گسترده‌ای فعالیت می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با اینفلوئنسرها به مقاله اینفلوئنسر کیست که در بلاگ رسا منتشر کرده‌ایم، مراجعه نمایید و توضیحات بیشتر در این مورد را مطالعه نمایید.

در کل واینرها جزو دسته اینفلوئنسرها محسوب می‌شوند و به نوعی می‌توان گفت که واینرها زیر مجموعه اینفلوئنسرها هستند و تفاوت چندانی ندارند. ولی با این وجود تفاوت‌های اندکی دارند. می‌توان به این مورد اشاره کرد که اینفلوئنسرها به واسطه تخصص خودشان معروف شده‌اند و اگر فضای مجازی وجود نداشت این افراد محبوبیت خود را از دست نمی‌دادند. در مورد واینرها اگر شبکه‌های اجتماعی وجود نداشتند ما شاهد حضور آنها و معروفیتشان نبودیم.

در این میان عده‌ای از افراد نیز وجود دارند که نمی‌توان آنها را در هیچ کدام از این دسته‌ها به حساب آورد. این دسته، تعداد کم و پرحاشیه‌ای را شامل می‌شوند. به اینگونه از افراد فالش گرامر گفته می‌شود. این افراد، با هدف قرار دادن خط قرمزهای موجود و تولید محتوای نامناسب دست به تحریک افراد می‌کنند که خارج از بحث مورد نظر است. اکثر مردم اینگونه افراد را ریپورت می‌کنند تا اینستاگرام هم متوجه نامناسب بودن محتوای آنها بشود.ولی متاسفانه افراد دیگری نیز وجود دارند که با وجود مطلع بودن از اینگونه محتواهای نامناسب، آنها را دنبال می‌کنند.

بیشتر بخوانید: لیست کامل اینفلوئنسر های ایرانی در اینستاگرام

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا با انواع افراد معروف و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی و محتوای تولید شده توسط آنها آشنا شوید. طرز کار، شباهت و تفاوت‌های آنها را توضیح بدهیم. اگر مشکل و یا سوالی نیز راجع به موضوعات مطرح شده داشتید خوشحال می‌شویم آن را با ما در قسمت نظرات مطرح کنید.

اگر قصد تبلیغات با اینفلوئنسرها را دارید به صفحه اینفلوئنسر مارکتینگ سایت رسا مراجعه کنید. برای مشاهده سایر خدمات تبلیغات نیز میتوانید به صفحه سرویس ها و خدمات مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید