همان‌طور که می‌دانید، مشتری هدفمند کسی است که علاقه خود را به محصول یا خدمات شرکت شما نشان داده است. اکنون بیایید درباره راه‌هایی که شخص واقعاً می‌تواند این علاقه را نشان دهد، صحبت کنیم.

در حقیقت مشتری هدفمند، از طریق جمع‌آوری اطلاعات جذب می‌شود. این اطلاعات می‌تواند از طریق تکمیل فرم درخواست شغل، یا اشتراک‌گذاری اطلاعات تماس در ازای دریافت یک کوپن تخفیفی یا پر کردن فرم برای بارگیری مطالب آموزشی به دست آمده باشد.

این‌ها تنها چند روش، از راه‌های مختلفی است که می‌تواند کسی را به عنوان یک مشتری هدفمند توصیف کند. همچنین این مثال‌ها، بیانگر این واقعیت هستند که میزان اطلاعات جمع‌آوری شده توسط شما و میزان علاقه آن شخص به شرکت شما می‌تواند متفاوت باشد.

بیایید هر یک از این روش‌ها را جداگانه ارزیابی کنیم:

 • درخواست شغل: هر شخصی که فرم درخواست کار را پر می‌کند، مایل است اطلاعات شخصی زیادی را به اشتراک بگذارد، زیرا می‌خواهد برای این مقام در اولویت قرار بگیرد. پر کردن این درخواست، علاقه واقعی افراد به شغل مورد نظر را نشان می‌دهد. درنتیجه می‌تواند فرد را به عنوان یک مشتری هدفمند برای نیروهای مورد نیاز شرکت معرفی کند.
 • کوپن تخفیف: برخلاف درخواست شغل، احتمالاً درباره کسی که روی یکی از کوپن‌های تخفیفی آنلاین شما کلیک کرده، اطلاعات کمی دارید. اما اگر فرد، کوپن ارزشمندی را از طرف شما دریافت کند، ممکن است در ازای دریافت آن، نام و آدرس ایمیل خود را ارائه دهد. هرچند اینها اطلاعات زیادی نیستند، اما در حدی است که بدانید کسی به خدمات شرکت شما علاقه دارد.
 • محتوا: در حالی که بارگیری کوپن نشان می‌دهد که یک فرد علاقه مستقیم به محصول یا خدمات شرکت شما دارد، محتوا (مانند کتاب آموزشی الکترونیکی یا کنفرانس‌های تحت وب) چنین ویژگی ندارد. بنابراین برای درک ماهیت واقعی علاقه شخص به شغل خود، احتمالاً باید اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کنید. شما برای ایجاد یک نمایندگی فروش، به اطلاعات بیشتری نیاز دارید تا بدانید فرد به محصول یا خدمات شرکت شما علاقه‌مند است یا خیر.

این سه نمونه کلی نشان می‌دهد که چگونه تولید مشتری هدفمند از یک شرکت به شرکت دیگر و از شخصی به شخصی دیگر متفاوت است. برای ارزیابی این مسئله که آیا فرد نسبت به محصول یا خدمات شما علاقه واقعی و معتبری دارد یا خیر، باید اطلاعات کافی داشته باشید. اما تصمیم‌گیری درباره اینکه چه مقدار اطلاعات کافی است، بستگی به شغل شما دارد. در نتیجه اهمیت دارد بدانید که پرسیدن سوالات بیشتر چقدر مهم است. این کار به شما امکان می‌دهد که در نهایت بتوانید مشتری‌های هدفمند بیشتری جذب کنید.

مثال: اپی‌سرور (Episerver)

بیایید به عنوان نمونه به اپی‌سرور نگاه کنیم. آن‌ها از محتواهای آموزشی برای تولید مشتری هدفمند استفاده می‌کنند. برای این کار هفت مورد از اطلاعات مشتری‌های بالقوه خود را جمع می‌کنند.

اپی‌سرور سؤالات زیر را می‌پرسد:

 • نام: از اصلی‌ترین اطلاعاتی که برای ارتباط با مشتری‌های آینده نیاز خواهد داشت.
 • نام‌خانوادگی: از اصلی‌ترین اطلاعاتی که برای ارتباط با مشتری‌های آینده نیاز خواهد داشت.
 • ایمیل: آدرس ایمیل به شرکت شما اجازه خواهد داد تا با مشتری خود از طریق بازاریابی ایمیلی در ارتباط باشد.
 • نام شرکت: این اطلاعات به شما امکان می‌دهد تا بدانید چه مشاغلی و چگونه می‌توانند به عنوان مشتری هدفمند از خدمات یا محصولات شما بهره‌مند شوند (عمدتاً برای مدل تجاری – تجاری).
 • عنوان شغل: دانستن نقش فرد در یک کسب و کار باعث می‌شود بدانید چطور باید با او ارتباط برقرار کنید. هر برند یا تجارتی چشم‌انداز و برداشت مختص به خود را از پیشنهادات شما خواهد داشت (عمدتاً در مدل تجاری – تجاری).
 • شماره تلفن: داشتن شماره تماس به گروه فروش شما کمک خواهد کرد تا مستقیماً با آن مشتری هدفمند وارد گفتگو شوند.
 • زمان‌بندی پروژه: اپی‌سرور کار خود را با یک پرسش خاص تمام می‌کند که به ارزیابی آن‌ها امکان تشخیص نحوه صحبت با آن مشتری هدفمند را می‌دهد.

همان‌طور که اشاره شد، اهمیت دارد که بدانید، پرسیدن سؤالات بیشتر چقدر مهم است. این کار به شما امکان می‌دهد که درنهایت بتوانید مشتری‌های هدفمند بیشتری جذب کنید. با توجه به هدف این راهنما، ما به مبانی تولید مشتری هدفمند می‌پردازیم.

 مؤلفه‌های جذب مشتری هدفمند

 • دکمه فراخوان (CTA)

دکمه فراخوان، یک تصویر، دکمه یا پیام است که بازدیدکنندگان را به سمت انجام برخی اقدامات دعوت می‌کند.

وقتی بازدیدکننده، کسب و کار شما را از طریق یکی از کانال‌های بازاریابی مانند وب‌سایت، وبلاگ یا صفحه‌های اجتماعی پیدا کرده است، باید برای تبلیغ خود از دکمه فراخوان استفاده کنید. وقتی از جذب مشتری هدفمند صحبت می‌شود، این کار به معنای هدایت بازدیدکننده به صفحه اصلی وب‌سایت شما است.

بیشتر بخوانید: بهترین CTA برای استفاده در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی

 

 • صفحه اصلی

صفحه اصلی، یک صفحه از وب‌سایت است که بازدیدکننده برای هدف خاصی از آن استفاده می‌کند. هرچند صفحه اصلی کاربردهای متنوعی دارد، اما یکی از متداول‌ترین موارد کاربرد آن، جذب مشتری هدفمند از طریق یک فرم است.

صفحه اصلی توضیح می‌دهد که محتوا چیست، چرا ارزشمند است و بازدیدکننده چگونه می‌تواند آن را دریافت کند.

 

 • فرم‌ها

فرم‌ها در صفحات اصلی وب‌سایت میزبانی می‌شوند، فرم‌ها از بخش­هایی تشکیل شده‌اند که در ازای ارائه­ی یک پیشنهاد، اطلاعات بازدیدکننده را جمع‌آوری می‌کنند.

بسته به نوع اطلاعات مورد نیاز، می‌توانید سؤالات فرم را متناسب با شغل خود تغییر دهید.

به عنوان مثال، فرم جذب مشتری هدفمند HubSpot از بازدیدکننده وب‌سایت می‌پرسد که چه تعداد کارمند در شرکت آن کار می‌کند و غیره.

 

 • پیشنهاد

پیشنهاد بخشی از محتوا یا چیزهای با ارزشی است که در صفحه اصلی ارائه می‌شود. این پیشنهاد باید برای مخاطب به اندازه کافی ارزشمند باشد که بتواند در ازای آن اطلاعات شخصی خود را ارائه دهد.

به عنوان مثال، شما می­توانید یک کتاب الکترونیکی در مورد اتوماسیون بازاریابی ارائه ‌دهید. بازدیدکننده پس از کلیک روی دکمه ارسال نهایی فرم، با موفقیت به عنوان یک مشتری هدفمند برای کسب و کار یا شرکت شما ثبت می‌شود.

وقتی همه این عناصر را کنار هم قرار دادید، می‌توانید از کانال‌های تبلیغاتی مختلف خود، برای ایجاد لینک و هدایت ترافیک به صفحه اصلی استفاده کنید. درنتیجه فرآیند جذب مشتری هدفمند شروع می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: 

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید