حتما این جمله را بارها و بارها از زبان افراد و رسانه‌های گوناگون شنیده‌اید که می‌گویند: محتوا، پادشاه عصر جدید است! اهمیت محتوا و تاثیری که در موفقیت کسب‌وکارها دارد به‌قدری زیاد است که عنوان پادشاه را برای آن انتخاب کرده‌اند؛ اما قدرت‌نمایی این پادشاه عصر جدید و گرفتن بهترین نتیجه از استراتژی‌های محتوایی تدوین شده، تنها در سایه‌ی استفاده از ابزاری کاربردی و مفید به‌نام تقویم محتوایی ممکن می‌شود. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم تقویم محتوایی چیست، چه مزایایی دارد و چرا باید از آن استفاده کنید؟ علاوه بر این، نحوه‌ی تولید تقویم محتوا نیز از دیگر موضوعاتی است که با مطالعه‌ی دقیق این مقاله با آن آشنا خواهید شد؛ پس با ما همراه باشید.

 

تقویم محتوا، مسیری مستقیم از استراتژی تا موفقیت

تاکنون چند بار برایتان پیش آمده است که برای رسیدن به یک هدف مشخص و با وجود در اختیار داشتن زمان، امکانات، انرژی و منابع مورد نیاز، شکست خورده و تنها دلیل این شکست را نیز نداشتن برنامه‌ریزی درست ارزیابی کرده باشید؟ داشتن برنامه‌ی دقیق و پایبند بودن به آن، نه‌تنها در زندگی شخصی و تحصیلی، بلکه در دنیای کسب‌وکار نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. شاید کمی اغراق‌آمیز به‌نظر برسد اما واقعیت این است که در بازاریابی محتوایی نیز بدون داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند، هیچ‌یک از تلاش‌های شما و اعضای تیم‌تان به نتیجه‌ی دلخواه نخواهد رسید و تنها چیزی که در طول زمان عایدتان خواهد شد، خستگی و یاس است.

تقویم محتوایی (content calendar)، همان ابزار دقیق و قدرتمندی است که به شما برای برنامه‌ریزی در زمینه‌ی بازاریابی محتوا کمک کرده و رسیدن به اهداف تجاری و موفقیت در کسب‌وکار را برایتان ممکن می‌سازد. این ابزار، همان‌طور که از نام آن نیز می‌توانید حدس بزنید، یک تقویم جامع و کاربردی است که برای به‌ثمر نشستن استراتژی‌های محتوایی و رسیدن به اهداف تجاری، تدوین می‌شود. تقویم محتوا به شما می‌گوید که کجا و چه زمانی باید چه محتوایی را منتشر کنید تا بتوانید مخاطبان بیشتری را تحت تاثیر قرار دهید و آنان را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید.

تقویم محتوا، مشکل استفاده‌ی ناکارآمد از منابع را حل می‌کند و زمینه را برای استفاده‌ی بهینه از امکانات و زمان موجود فراهم می‌آورد. با استفاده از این تقویم می‌توانید چشم‌انداز درستی از فعالیت‌های آینده‌ی خود و تیم‌تان داشته باشید و اقدامات لازم را برای گرفتن بهترین نتیجه‌ی ممکن از تلاش‌هایتان انجام دهید. تقویم محتوایی، بهترین ابزاری است که به سردرگمی‌ها و اشتباهات ناشی از نداشتن برنامه‌ریزی پایان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا تنها روی تولید محتوای مفید و با ارزش تمرکز کنید. برخی از مهم‌ترین مواردی که در یک تقویم محتوایی وارد می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 • تعیین تیتر مناسب برای موضوعات و وارد‌کردن آن‌ها در تقویم
 • مشخص‌کردن تاریخ دقیق برای انتشار هر یک از محتواها
 • تصمیم در رابطه با فرمت محتوا
 • تعیین CTA برای هر محتوا
 • تعیین برچسب یا کد برای رهگیری هر محتوا
 • اختصاص مسئولیت هر محتوا به یک شخص و تفکیک وظایف دقیق بین اعضای تیم

۸ مزیت استفاده از تقویم محتوا در دنیای کسب‌وکار

این روزها، داشتن تقویم محتوا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که برای رسیدن به موفقیت در بازاریابی محتوا روی آن تاکید می‌شود؛ اما چرا تقویم محتوا تا این اندازه مهم است و مزایای استفاده از این ابزار چه هستند؟ در ادامه به معرفی ۸ مورد از مهم‌ترین مزایای استفاده از تقویم محتوا خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که این ابزار چه فرصت‌هایی را در اختیارتان قرار می‌دهد:

 • برقراری نظم

اولین فایده‌ای که استفاده از تقویم محتوایی برای شما و کسب‌وکارتان دارد این است که به برقراری نظم در فعالیت‌هایتان کمک و از بروز آشفتگی جلوگیری می‌کند.

 • کمک به ایده‌پردازی

تنظیم تقویم محتوا و وارد‌کردن موضوعات در آن، یکی از موثرترین کارهایی است که به شما در بروز خلاقیت و ارائه‌ی ایده‌های جدید کمک می‌کند.

 • ایجاد ثبات

داشتن تقویم محتوایی و برنامه‌ریزی دقیق در آن، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در کار خود ثبات داشته باشید و بتوانید همیشه محتوای مفید و ارزشمندی را به مخاطب عرضه کنید.

 • کاهش میزان اشتباهات

وقتی شما از یک تقویم محتوایی استفاده می‌کنید، امکان بروز خطاهایی چون تولید محتوای تکراری یا محتوایی که مخاطبان به آن علاقه‌ای ندارند، به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌یابد.

 • به‌روز بودن

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای تقویم محتوا این است که شما را از مدت‌ها قبل در جریان روزهای خاص قرار می‌دهد تا بتوانید محتوای مناسب با آن روز را از قبل تهیه و در روز مورد نظر منتشر کنید.

 • ایجاد نظم و ارتباط قوی بین اعضای تیم

مزیت دیگری که با داشتن تقویم محتوا از آن بهره‌مند خواهید شد، بهتر و قوی‌ترشدن ارتباط میان اعضای تیم است که این موضوع در نهایت، موفقیت را برای شما به‌همراه خواهد داشت.

 • کمک به موفقیت در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

ارتباط مستقیم محتوا و شبکه‌های اجتماعی سبب می‌شود تا استفاده از تقویم محتوایی به موفقیت فعالیت‌های بازاریابی شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز منجر شود.

 • ارزیابی دقیق عملکرد

آخرین مزیتی که استفاده از تقویم محتوا نصیب شما خواهد کرد، امکان ارزیابی عملکرد و فعالیت‌های بازاریابی شما است. این ارزیابی به شما این فرصت را می‌دهد که تصمیمات درستی را برای رسیدن به اهداف تجاری خود بگیرید.

به همین سادگی یک تقویم محتوایی تهیه کنید

شنیدن نام تقویم محتوا ممکن است شما را به اشتباه بیندازد و فکر کنید که تولید چنین تقویمی کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است؛ اما در ادامه چند قدم ساده را به شما خواهیم گفت تا بتوانید به‌راحتی این‌کار را انجام دهید و از مزایای داشتن چنین تقویمی بهره‌مند شوید:

 • اهداف خود را مشخص کنید

قدم اول و مهم‌ترین کار برای تهیه تقویم محتوایی، تعریف اهداف است. شما با مشخص‌کردن دقیق اهداف خود می‌توانید تعیین کنید که قرار است چه نوع محتوایی را در چه بستری و با چه فرمتی منتشر کنید تا به بهترین نتیجه‌ی ممکن برسید.

 • یک الگوی مناسب برای تقویم خود تعیین کنید

تقویم محتوایی شما باید بر اساس نیازها و اهداف شما ساخته شود؛ به‌همین دلیل نیز ابتدا لازم است که یک الگوی مناسب برای این تقویم انتخاب کنید. ابزارهایی مانند: Google Sheets و Trello، از جمله ابزارهایی هستند که می‌توانید برای ساختن تقویم محتوا از آن‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ابزارهایی که هر کارشناس سوشال مدیا باید از آنها استفاده کند

 • وارد‌کردن اطلاعات مهم در تقویم

پس از انتخاب الگو و ابزار مناسب برای تقویم محتوا، نوبت وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در آن است. مهم‌ترین اطلاعاتی که باید در تقویم خود وارد کنید شامل: پلتفرم‌های انتشار محتوا، موضوعات، فرمت محتوا، تاریخ و زمان دقیق انتشار محتوا، فرد مسئول و بخش پیگیری عملکرد، می‌شوند.

 • پلتفرم‌ مناسب برای انتشار محتوا را تعیین کنید

برای انتخاب پلتفرم مناسب، باید مخاطبان خود را به دقت ارزیابی کنید و آن‌ها را به‌خوبی بشناسید.

 • با تقویم سالانه شروع کنید

بهترین کار برای شروع برنامه‌ریزی و ساختن یک تقویم محتوا، تهیه‌ی تقویم سالیانه است. در مراحل بعدی می‌توانید به سراغ تقویم فصلی، ماهانه و هفتگی بروید و آن‌ها را نیز با دقت بالا تهیه کنید.

 • ایده‌های خود را فراموش نکنید

پس از وارد‌کردن اطلاعات لازم در تقویم محتوا، نوبت به اضافه‌کردن ایده‌های شخصی می‌رسد. در این مرحله، باید ایده‌های خود در رابطه با محتواهایی که قرار است تولید شوند را به تقویم اضافه کنید. ایده پردازی در تولید محتوای اینستاگرام و شبکه های اجتماعی مرحله خیلی مهمی است.

 • از فراخوان عمل غافل نشوید

قدم بعدی در تهیه‌ی تقویم محتوا، تعیین فراخوان عمل یا CTA است. فراخوان عمل یا دعوت به اقدام، مهم‌ترین کار برای ترغیب مخاطب برای برقراری ارتباط موثر با شما محسوب می‌شود.

 • محتوای همیشه سبز را در تقویم خود وارد کنید

محتوای همیشه سبز به محتوایی گفته می‌شود که محدودیت زمانی ندارد و همیشه برای مخاطبان جذاب است. ذخیره‌ی محتوای همیشه سبز به شما کمک می‌کند تا در مواقع لازم از آن‌ها استفاده و ارتباط خود را با مخاطبان‌تان حفظ کنید.

 • به‌روزرسانی محتواهای گذشته را در دستور کار خود قرار دهید

به روزرسانی محتواهای گذشته یکی از مهم‌ترین اقدامات در بازاریابی محتوا است؛ به همین دلیل نیز باید آن را در تقویم محتوایی خود وارد کنید.

 • ضرب‌الاجل تعیین کنید

قدم آخر در ساختن تقویم محتوا، تعیین ضرب‌الاجل برای محتوا است. این‌کار به اقدامات شما نظم می‌بخشد و رسیدن به اهداف تجاری را برایتان ممکن می‌سازد.

درست است که داشتن تقویم محتوایی برای وبلاگ‌ها و کانال‌های سرگرمی کار چندان ضروری و مهمی به‌شمار نمی‌رود؛ اما این موضوع برای کسب‌وکارها صادق نیست و این مشاغل برای رسیدن به اهداف تجاری خود و موفقیت در بازاریابی محتوایی، حتما باید از تقویم محتوا استفاده کنند. در این مقاله به شما گفتیم که تقویم محتوایی چیست، چه مزایایی دارد و چگونه می‌توانید یک تقویم محتوای کاربردی برای کسب‌وکار خود تهیه کنید. به‌خاطر داشته باشید که موفقیت تصادفی به‌دست نمی‌آید و برای رسیدن به آن باید برنامه‌ای دقیق داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید:

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید