صفحات مختلف در اینستاگرام بر اساس میزان فعالیت خود و همچنین میزان ارتباط با مخاطبین، کیفیت و بازدهی متفاوتی دارند. اما محاسبه این کیفیت و بازدهی چگونه است؟ چه معیارها و شاخص‌هایی به شما در تحلیل وضعیت صفحه مورد نظر کمک می‌کند؟ چگونه یک صفحه در افزایش بازدید محتوای خود موفق عمل می‌کند و مخاطبین بیشتری را جذب می‌کند؟

به صورت کلی میزان موفقیت یک  صفحه در انتشار محتوا در اینستاگرام، اثرگذاری آن بر مخاطبین موجود در این رسانه اجتماعی و همچنین میزان فعالیت کاربران آن، بر اساس Engagement Rate یا نرخ تعامل در اینستاگرام محاسبه می‌شود. به همین دلیل یکی از راه‌های اصلی در بالا بردن میزان انگیجمنت ریت و کیفیت صفحه در اینستاگرام، تولید محتوای با کیفیت و کاربرپسند می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم برخی از معیار‌های اندازه‌گیری انگیجمنت ریت اینستاگرام و همچنین برخی از راه‌های محاسبه انگیجمنت را برای شما بیان کنیم.

انگیجمنت چیست؟

هر چقدر محتوای منتشر شده توسط شما خلاقانه‌تر و جدیدتر باشد، مخاطبین را بیشتر به سمت خود جذب می‌کند و این امر موجب می‌شود میزان مشارکت و تعامل کاربران در صفحه شما افزایش یابد. در واقع این میزان مشارکت و ارتباط کاربران از طریق راه‌های مختلف اینستاگرام مانند لایک و کامنت، انگیجمنت نامیده می‌شود.

همچنین منظور از انگیجمنت یا نرخ تعامل در اینستاگرام، نسبت تعداد کاربرانی است که با محتوای شما از طریق راه‌های مختلف تعامل برقرار کرده‌اند، به تعداد کل افرادی است که محتوای مورد نظر را مشاهده کرده‌اند.

در واقع این ویژگی به شما کمک می‌کند صفحه خود را به خوبی آنالیز و تحلیل کنید و بتوانید پست‌های خود را با یکدیگر و همچنین صفحات مشابه را با هم مقایسه کنید. به صورتی که هرچه انگیجمنت ریت و نرخ تعامل یک پست یا صفحه در اینستاگرام بالاتر باشد، میزان نمایش آن به کاربران مختلف افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه منجر به شهرت صفحه مورد نظر و همچنین افزایش تعداد دنبال‌کنندگان آن می‌شود.

بر این اساس و به دلیل اهمیت این موضوع، در الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، عواملی که روی اینگیجمنت اینستاگرام تاثیر دارند نیز از اهمیت بسزایی برخوردارند.

بر اساس آخرین تغییرات الگوریتم اینستاگرام در محاسبه انگیجمنت، دیگر لایک، کامنت و تعداد بازدید به تنهایی نرخ تعامل در اینستاگرام را افزایش نمی‌دهند، بلکه برقرار کردن ارتباط دو طرفه‌ی سایر کاربران با هم، مانند ارسال پیام در دایرکت، منشن و ذخیره کردن و استفاده از هشتگ‌های مناسب (به منظور جستجوی بهینه توسط کاربران و تعامل در استوری‌ها) نیز مهم به نظر می‌آید.

در واقع هر واکنشی که در اینستاگرام به عنوان تعامل تعریف شده باشد، بر روی اینگیجمنت ریت اینستاگرام تاثیر می‌گذارد. بر همین اساس تولید محتوای با کیفیت و طراحی پوستر‌های جذاب به صورت گرافیکی و عکاسی نیز یکی از راه‌های بسیار اساسی و مهم جهت افزایش انگیجمنت می‌باشد.

اهمیت انگیجمنت ریت

با توجه به اینکه این روزها تمایل صاحبان کسب و کار و برندها به حضور موثر در فضای دیجیتال و برقراری ارتباط با مخاطبین به صورتی هدفمند افزایش یافته، در نتیجه به دنبال حضوری بهینه و کارآمد در رسانه‌های اجتماعی هستند. بنابراین میزان نرخ تعامل یا انگیجمنت ریت به صاحبان کسب و کار و کارشناسان بازاریابی کمک می‌کند تا میزان جذابیت محتوا و صفحه خود را برای کاربران محاسبه کنند.

همچنین می‌توانند از طریق مقایسه آن با سایر رقبا، بر نقاط ضعف و قوت خود مسلط شوند. زیرا هدف اصلی تمامی این افراد افزایش تعداد مخاطبین و دنبال کنندگان خود به منظور تحقق اهداف بازاریابی‌شان است. در واقع می‌توان اینگونه عنوان کرد که کم بودن انگیجمنت شما در اینستاگرام نشان دهنده ناتوانی شما در برقراری ارتباط و جذب مخاطبین مورد نظر و همچنین موفق نبودن استراتژی محتوایی شما است. چرا که این پارامتر در واقع میزان جذابیت محتوای شما برای مخاطبین را نشان می‌دهد.

موضوع بعدی در اهمیت نرخ تعامل و انگیجمنت ریت برای صاحبان کسب و کار زمانی مشخص می‌شود که آنها به دنبال معرفی و تبلیغ محصول و خدمات خود در فضای اینستاگرام هستند. بدین ترتیب این افراد علاقمند به تبلیغ خود در صفحاتی خواهند بود که بهترین بهره‌وری را برای آنها داشته باشند.

بر همین اساس، این پارامتر کمک می‌کند که بتوان به بهترین شکل ممکن صفحات مورد نظر را با یکدیگر مقایسه کرده و بهینه‌ترین آن ها را جهت فعالیت‌های تبلیغاتی انتخاب کنند. بر این اساس صفحاتی انتخاب می‌شوند که فالوور‌های حقیقی بیشتری دارند. در نتیجه کمپین‌های تبلیغاتی اجرا شده از نتایج بهتری برخوردار بوده و می‌توانند به افزایش تعداد دنبال کنندگان شما کمک بیشتری کنند. البته باید به این نکته دقت کنید گه هرچه انگیجمنت صفحات بالاتر باشد هزینه تبلیغات در آن ها نیز بیشتر است.

چگونه انگیجمنت ریت را برای هر صفحه محاسبه کنیم؟

محاسبه انگیجمنت هر صفحه به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و نمی‌توان یک فرمول ثابت و مشخص برای آن تعیین کرد. برای مثال برخی از افراد معتقد هستند تنها تعداد لایک و کامنت در هر هر صفحه میزان انگیجمنت آن را مشخص می‌کند. اما برخی از افراد معتقدند سطوح بالاتری از ارتباط مانند میزان save یا ذخیره و یا به اشتراگ‌گذاری هر پست با دیگران نیز در اندازه‌گیری انگیجمنت صفحه تاثیر دارد. همچنین نظر دیگری نیز وجود دارد که میزان لایک و کامنت ارزش برابری ندارند. بعضی از اکانت‌ها با هزاران لایک تعداد کمی کامنت دریافت می‌کنند که قابل مقایسه با اکانتی که تعداد قابل توجهی کامنت و لایک دریافت می‌کند نیست.

برخی از معیار‌های مهم در محاسبه انگیجمنت ریت یک صفحه به شرح زیر می‌باشد:

 • تعداد لایک (like)
 • تعداد نمایش (view)
 • ذخیره تصویر (saved photos)
 • اشتراک گذاری (share)
 • فالوور (follower)
 • کامنت (Comment)

به دلیل وجود روش‌های متنوع محاسبه اینگیجمنت، ارزیابی آن برای متخصصان این حوزه به کاری مشکل تبدیل شده است. اما ما در ادامه برخی از شیوه‌های رایج محاسبه اینگیجمنت ریت را بیان می‌کنیم.

 • روش اول بر اساس مجموع تعداد لایک ها و کامنت‌های هر پست تقیسیم بر تعداد فالوور‌های صفحه محاسبه می‌شود.

Engagement=((like+ comment)/followers)*100

 • در روش بعدی به جای محاسبه بر اساس تعداد دنبال‌کنندگان از تعداد نمایش یا (impression) استفاده می‌شود.

Engagement=((like+ comment)/impression)*100

 • روش بعدی که بیشتر مورد استاده کاربران قرار می‌گیرد بر اساس تعداد ذخیره (save) و اشتراک گذاری (Share) کاربران است.

Engagement=((save+share+like+comment)/impression)*100

ابزارهای محاسبه اینگیجمنت ریت

 • Socialblade

 • Ninjalitics

 • Triberr

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده نرخ تعامل یا اینگیجمنت ریت از شاخص‌های بسیار مهم در ارزیابی و مقایسه صفحات  اینستاگرام است که هر چه درصد آن بیشتر باشد، عملکرد بهتر صفحه مورد نظر را در این شبکه اجتماعی نشان  می‌دهد. نرخ تعامل یا انگیجمنت ریت بر اساس درصد نمایش داده می‌شود و اگر انگیحمنت صفحه ای بالاتر از ۲% باشد بیانگر این مطلب است که صفحه مورد نظر کیفیت مناسبی دارد و همچنین از فالوور‌های حقیقی بیشتری در مقایسه با صفحاتی با انگیجمنت پایین تر برخوردار است.

 

بیشتر بخوانید:

بایدها و نبایدهای تولید محتوا در اینستاگرام که باید رعایت کنید

معرفی بهترین ابزارهای کوتاه کننده لینک و دلیل استفاده از آن‌ها

چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید