یکی از مطالب مهم و تاثیرگذار در بازاریابی محتوایی و تولید محتوا مفهوم CTA (Call To Action) می‌باشد که معادل لغوی آن “اقدام به عمل” یا “دعوت به واکنش” است. بر اساس این مفهوم صاحبان کسب و کار و کارشناسان بازاریابی، در صفحات مجازی و صفحات وب سایت خود باید از عباراتی جذاب و کوتاه استفاده کنند تا بتوانند کاربران خود را به ارتباط موثر با خود تشویق کنند.

CTAها به روش‌ها و شکل‌های مختلفی استفاده می‌شوند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • دکمه پرداخت یا افزودن به سبد خرید
 • ارسال ایمیل برای دریافت یک بسته آموزشی
 • دکمه‌ای که در بخش پایانی صفحه، شما را دعوت به مشاهده مطالب مشابه می‌کند
 • بنر‌های تبلیغاتی قابل کلیک
 • لینک‌ها یا دکمه‌هایی که بعضاً به صورت پاپ آپ در صفحه نمایش داده می‌شود

با توجه به موارد بیان شده در قسمت بالا، عبارات CTA قالباً به صورت دکمه‌ به کاربران نمایش داده می‌شوند. اما شکل‌های دیگری نیز برای استفاده از عبارات “اقدام به عمل” موجود است و نباید آن‌ها را تنها به عنوان دکمه تصور کنید.

هر چه CTA‌های استفاده شده جذابیت و خلاقیت بیشتری داشته باشند، فعالیت و ارتباط کاربران در صفحه شما بیشتر می‌شود. در نتیجه کیفیت صفحه شما بالاتر خواهد رفت و به نمایش بیشتر صفحه شما برای کاربران کمک می‌کند.

امکان ایجاد CTA‌‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف متفاوت است. برای مثال آزادی عمل شما در طراحی و اجرای این عبارات برای شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام محدود به برخی گزینه‌های از پیش تعریف شده این شبکه اجتماعی است. اما کسی که یک اپلیکیشن یا وب‌سایت را طراحی می‌کند، دست بازتری دارد و می‌تواند CTA را بسته به سلیقه‌ی خود طراحی کند.

استفاده از CTA‌‌ها می‌تواند اهداف مختلفی مانند دریافت اطلاعات تماس، افزایش فروش، آگاهی مخاطبین و یا افزایش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در بر داشته باشد.

تهیه سناریوی برای استفاده از CTA‌:

در این بخش باید فرآیند کلی CTA‌ را مشخص کنید. به عبارت دیگر برای مسیر حرکتی و فعالیت‌های کاربران را در صورت استفاده از CTA‌ مشخص کنید. برای مثال ممکن است کاربران شما با جستجوی یک عبارت مشخص در موتور جستجو به مطلبی که در سایت شما بارگذاری شده است برسد. در ادامه شما می‌توانید با استفاده از عبارتی مانند “جهت مشاهده ادامه مطلب” کاربران را تشویق به حضور در سایت خود کنید یا اینکه در صورت دریافت اطلاعات تماس کاربران، مطلب مورد نظر را به صورت کامل و در قالب فایل pdf  برای آنها ارسال کنید.

جهت بهبود دکمه‌های فراخوان CTA  رعایت نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • استفاده از محتوای جذاب و مرتبط با موضوع مورد نظر

قبل از هر چیز شما باید محتوایی جذاب برای کاربران تولید کنید تا بتوانید آن‌ها را به ادامه حضور در صفحه خود تشویق کنید. به همین منظور باید محتوای شما در برخورد اول، مخاطبین را جذب کند تا بتوانید آن‌ها را تشویق به استفاده CTA ‌ها نمایید. به همین منظور استفاده از فونت‌های مناسب، رنگ‌های جذاب، چیدمان مناسب صفحه، قرارگیری درست دکمه‌ها، تصاویر گرافیکی و عکاسی خلاقانه می‌تواند به هر چه بهتر شدن صفحه شما کمک کند. همچنین سعی کنید از لحاظ فنی، قدرت صفحه خود را افزایش دهید زیرا کاربران، زمان زیادی را صرف انتظار برای نمایش مطالب شما نمی‌کنند. سعی کنید با تولید محتوا در اینستاگرام یا سایر شبکه های اجتماعی یا حتی محتوای وب سایت از عباراتی کوتاه، صریح و محاوره‌ای استفاده کنید تا جذابیت لازم برای تشویق کاربران به کلیک بر این عبارات را داشته باشد.

 • محل قرار گیری مناسب CTA

در این مرحله باید بررسی کنید که کاربران در چه نقاط و چه صفحاتی از سایت شما فعالیت بیشتری دارند. سپس دکمه را در محلی قرار دهید که به خوبی توسط کاربران قابل مشاهده باشد. همچنین باید این نکته را در نظر بگیرید که هیچ محدودیت خاصی در استفاده از CTA‌ها برای شما وجود ندارد و با توجه به جذابیت و ماهیت مطالبتان می‌توانید از تعداد مختلفی CTA استفاده کنید.

 • اندازه دکمه CTA

دکمه CTA استفاده شده، باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا به خوبی دیده شود. بزرگ‌تر بودن این دکمه از سایر عناصر قابل کلیک در صفحه، می‌تواند یک معیار تقریبی خوب در این زمینه باشد.

 • رنگ دکمه CTA

این موضوع به شدت به نوع محتوای شما و نیز رنگ‌بندی سایر بخش‌های صفحه، وابسته است. اما استفاده از رنگ‌های متمایز با رنگ دیگر بخش‌های صفحه، یک روش کلی و البته مهم است. در نهایت پس از انتخاب رنگ، بررسی دائم بازخورد حاصل از آن، می‌تواند در بهبود رنگ انتخابی موثر باشد.

 • استفاده از متن مناسب

در CTA مورد نظر، بیشتر بر بهینه‌سازی  متن‌های استفاده شده تمرکز کنید. برخی به اشتباه تمام تمرکز خود را بر ویژگی‌های گرافیکی قرار می‌دهند. در واقع دکمه‌ی فراخوان، مکانی برای توضیح مزیت‌های رقابتی شما یا وعده‌هایی که به مخاطبین‌تان می‌دهید نیست. CTAها مختصر و مفید هستند و اقدام مربوط را کوتاه و گویا بیان می‌کنند. مانند: فایل pdf را دانلود کن، فرصت را از دست ندهید، مسابقه‌ای پر از جایزه، صندلی خودت را رزرو کن، همین حالا ثبت نام کن، بهترین قیمت‌ها  و ….

 • استفاده از افکت‌های مناسب

استفاده از جلوه‌های تصویری خاص پس از قرارگیری نشانگر بر روی CTA یکی دیگر از اقداماتی است که می‌تواند توجه مخاطبین را به خود جلب کند. مانند: تغییر رنگ به هنگام قرار گرفتن ماوس بر روی دکمه یا متن و یا همچنین تغییر شکل ظاهری دکمه.

کنترل و بازنگری فرآیند‌های CTA:

مانند سایر فعالیت‌ها و استراتژی‌های بازاریابی، کنترل و بهینه سازی دکمه‌های CTA  یکی از اصلی‌ترین بخش‌های فرآیند اجرای این ویژگی است. برای مثال با استفاده از تکنیک AB testing می‌توانید دکمه‌های CTA  را در شرایط مختلف بررسی کرده و با یکدیگر مقایسه کنید. مثلاً با تغییر برخی ویژگی‌های ظاهری چون رنگ، فونت و مکان قرار گیری و نیز بررسی آنها در زمان‌های مختلف، بهره‌وری استفاده از این دکمه را افزایش دهید.

فرآیند مقایسه نیز به این شکل است که نسبت تعداد کلیک‌های روی دکمه CTA را در مقایسه با تعداد بازدیدکنندگان صفحه CTA می‌سنجیم. این عدد را که به صورت درصد اعلام می‌شود؛ نرخ تبدیل یا  Click-through rate (CTR) می‌گویند.

نتیجه گیری:

در واقع استفاده از Call To Action برای بهبود نرخ تبدیلِ سایت بسیار حیاتی است. با استفاده صحیح از CTA، می‌توانید کاربر را در مسیر درست هدایت کنید تا در نهایت سایت شما با افزایش فروش و مشتری روبرو شود. پس مانند بسیاری از صاحبان کسب و کار که تنها بر تبلیغ خود تمرکز می‌کنند، آن را نادیده نگیرید و از همین حالا با بکارگیری فراخوان انجام عمل، یک قدم به ارتباطی اثرگذارتر با مخاطبین خود نزدیک شوید. به همین منظور سعی کنید از عباراتی جذاب و کوتاه با ظاهری کاربرپسند استفاده کنید تا کاربران به ادامه ارتباط با شما تشویق شوند.

بیشتر بخوانید:

باید و نبایدهای کار با اینفلوئنسرها

بایدها و نبایدهای تولید محتوا در اینستاگرام که باید رعایت کنید

بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در اینستاگرام

برچسب ها
نظر خود را ارسال کنید